Äripäev • 5. oktoober 2018 kell 5:05

Tarbijahinnaindeks jäi augustiga võrreldes samale tasemele

Rademari sporditarvete kauplus Ülemiste keskuses.  Foto: Andres Haabu

Tarbijahinnaindeks jäi 2018. aasta septembris võrreldes augustiga samale tasemele ning muutus võrreldes eelmise aasta septembriga 3,7%, teatab statistikaamet.

Kaubad olid 2017. aasta septembriga võrreldes 3,4% ja teenused 4,1% kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta septembriga võrreldes tõusnud 7,1% ja mittereguleeritavad hinnad 2,7%.

2017. aasta septembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim eluase, mis andis kogutõusust üle veerandi. 40% eluasemekulutuste mõjust tõi kaasa kodudesse jõudnud elektri 10,8% kallinemine ning veel veerandi tahkekütuste 23,4% hinnatõus.

Toit ja mittealkohoolsed joogid andsid kogutõusust üle viiendiku ning mootorikütus ligi viiendiku. Bensiin oli 13,3% ja diislikütus 13,5% kallim kui 2017. aasta septembris. Toidukaupadest on mulluse septembriga võrreldes enim kallinenud värske köögivili (23%), külmutatud puuvili ja marjad (22%), munad (21%) ning odavnenud suhkur (21%).

Augustiga võrreldes olid septembris tarbijahinnaindeksi suurimateks mõjutajateks rõivaste ja jalatsite soodusmüükide lõppemine ning majutusteenuste hooajaline odavnemine. Suuremat mõju kuumuutusele avaldasid veel kodudesse jõudnud elektri 2,7% ja mootorikütuse 1,2% odavnemine ning üüri 4% ja köögivilja 3,5% kallinemine.

Eesti Pank: hinnakasv püsib kiire

Tänavu võib oodata tarbijakorvi hinnakasvu püsimist kiirena, teatas Eesti Pank. Keskpanga ökonomist Sulev Pert ütles, et kiire hinnakasv tuleneb sellest, et energia hindade kasv pole taltunud.

Järgmiseks aastaks ootab Pert väiksemat hinnasurvet, sest valitsus on otsustanud ära jätta planeeritud alkoholiaktsiisi tõusu. See peaks hinnakasvu aeglustama ligi poole protsendipunkti võrra.

Swedbank: elujärg paraneb

Sarnaselt keskpanga prognoosile näeb Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik, et järgmisel aastal inflatsioon aeglustub, kuna energia hinnatõus peatub. Kui tänavu on oodata hinnatõusu üle 3%, siis järgmiseks aastaks prognoosib Elmik inflatsiooni aeglustumist 3%ni.

Kiirele hinnatõusule vaatamata leiab Swedbanki ökonomist, et töötajate elujärg paraneb. Elmiku sõnul kasvab keskmine brutopalk hindadest ligi kaks korda kiiremini. 2018. aastal tõuseb keskmine brutopalk Swedbanki hinnangul ligi 7% ja 2019. aastal umbes 6%.

Hetkel kuum