Jaanus Vogelberg • 11 oktoober 2018
Jaga lugu:
Uudised
Ainult tellijale

Eesti Energia ehitab puitprahi sorteerimiskompleksi

Eesti Energia ettevõte Enefit Energiatootmine alustas jäätmepuidu purustamise ja metalli eemaldamise kompleksi rajamist Balti elektrijaama. Elektrijaama territooriumile ehitatavas kompleksis purustatakse ja puhastatakse jäätmepuit põletamiseks mittesobivatest elementidest nagu näiteks metallosad. Kompleks valmib 2019. aasta lõpus.

Balti elektrijaama biokütuse ladu
Balti elektrijaama biokütuse ladu   Foto: Eesti Energia

Enefit Energiatootmise juhatuse esimehe Mart Proosi sõnul kasutatakse jäätmepuitu Balti elektrijaama koostootmisplokis. Eelmisel aastal toodeti Balti elektrijaama koostootmisplokis taastuvatest kütustest, sh jäätmepuidust, 150 GWh taastuvelektrit. Toodetud taastuvenergia katab 50 000 keskmise tarbimisega kodumajapidamise aastase elektrivajaduse. Enefit Energiatootmises ära kasutatud biomass koosnes täielikult jäätmepuidust, millest ligi 50% oli välisturgudelt imporditud.

Tarnijatelt saabuv jäätmepuit, milleks on näiteks lammutatud hoonete osad, vanad raamid, uksed või mööbel, sisaldab suures koguses metalli, mis takistab kohest kasutust elektrijaamas. "On olemas mitmeid teenusepakkujaid, kes saavad töödelda jäätmepuitu elektrijaamades kasutamiseks sobilikuks, kuid ehitusotsusele eelnev analüüs näitas, et otstarbekam on selline kompleks ise ehitada. Seega jäätmepuidu kasutamine on otstarbekas lahendus nii keskkonnahoidlikkusest lähtuvalt, sest võimaldab luua jäätmepuidust väärtust, kui ka ettevõtte konkurentsivõime tõhustamiseks," sõnas Mart Proos.

Eesti Energia on valmis edaspidi tootma ka rohkem taastuvenergiat, ettevõte näeks hea meelega, et Eesti osaleks EL-i taastuvenergia statistikakaubanduses. "Toota siin taastuvenergiat ja müüa seda statistikat nendele riikidele, kus taastuvenergiat on puudu ja kes ei suuda oma 2020. aasta eesmärke täita. Nii ekspordiksime tooraine asemel Eestist siin kohapeal toodetud elektrit ja oleksime väärtusahelas kindlasti kõrgemal kohal,“ lausus Mart Proos.

Täispikkuses näevad seda lugu Äripäeva tellijad.

Oled tellija, kuid ei pääse lugema?Vaata siia

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt