Äripäev • 15. oktoober 2018
Jaga lugu:

Stockholmi olümpialinnaks saamisel üks takistus – stockholmlased

Rahvusvahelise Olümpiakomitee asepresident Juan Antonio Samaranch esitleb Stockholmi olümpialinnana.  Foto: Reuters/Scanpix

Rahvusvahelise olümpiakomitee kolme 2026. aasta taliolümpialinna lõppkandidaadi seas on Calgary ja Milano/Cortina d’Ampezzo kõrval ka Rootsi Stockholm.

Stockholmi idee on tuua olümpia pealinlastele nii lähedale kui võimalik, kirjutas Helsingin Sanomat. Slaalomiks sobiks Stockholmi keskel olev Hammarbybacken, vanal 1912. aastal rajatud olümpiastaadionil saaks sooritada lennukaid Big Air lumelauahüppeid, hokit mängitaks Globenis ja iluuisutamises võisteldaks Tele2 areenil.

Murmaa- ja laskesuusatamiseks tuleks ilmselt teha kuskile Stockholmi lähedusse uus staadion. Mäesuusaalad ja lumelauasõit koos suusahüpetega toimuks põhja pool Åres ja Falunis.

Rootsi olümpiakomiteel on rauad tugevalt tules: Rootsi on klassikaline talispordimaa, sel on ürituste korraldajana hea kuulsus ja uut infrastruktuuri ei tuleks kuigi palju ehitada. Lisaks pole Rootsis taliolümpiamänge toimunud.

Kogu lool on ainult üks miinus – stockholmlased. Suurem osa neist peab mõtet rumalaks. Riigiraadio Sveriges raadio küsitlusele vastanutest 60 protsenti oli taliolümpia Stockholmi tulekule vastu. Selle poolt oli 29 protsenti vastanutest ja nii 10 protsendil polnud seisukohta.

Ka kogu Rootsis oli vastuseisjaid rohkem kui pooldajaid, aga nende ülekaal oli väiksem. Vastaste argumendid on need, mis ikka: eelarve ületamine, kulu maksumaksjale, liiklusummikud ja hiljem kasutuseta jäävad ehitised.

Rootsi lehed on samuti kriitilised olnud. Dagens Nyheter kirjutas juhtkirjas, et olümpiamängud on olnud sotsiaaldemokraatide projekt, nüüd aga on linna juhtima asumas tulemas teised erakonnad. Leht kahtles ka, kas võistluste läbiviimine ikka on turismile nii ergutava mõjuga, kui seda tavaliselt kirjeldatakse. „Luban seda argumenti kaaluda, kui näitate mulle oma reisipilte varasematest olümpialinnadest Albertville’ist, Lillehammerist, Sotšist ja Pyeongchangist,“ kirjutas juhtkirja autor Erik Helmerson.

2026. aasta taliolümpia toimumiskoht valitakse järgmise aasta suvel.

Jaga lugu:
Hetkel kuum