Äripäev • 17. oktoober 2018 kell 11:08

Soome kellakeeramise küsitlusel võidutses talveaeg

Selle tulemusega ei ole aga väga midagi peale hakata, sest rahvaküsitlusele tuli ühelt aadressilt üle 200 000 botivastuse, kirjutab Helsingin Sanomat.

Foto: Toomas Huik, Postimees/Scanpix

Leheküljel Otakantaa.fi said soomlased hääletada, kas nad eelistavad püsivaks ajaks suve- või talveaega. Napi 52 protsendiga võitis talveaega. Vastuseid tuli kokku 677 000.

Kantar TNSilt teenitud küsitlus, millele vastas tuhatkond inimest, andis samasuguse tulemuse.

Justiitsministeeriumi teatel tuli Otakantaa.fi küsitlusele automaatseid vastuseid ehk nn botivastuseid üle 200 000. „Midagi sellist pole varem juhtunud, kuigi Ota kantaa süsteemi on aastaid kasutatud,“ ütles Niklas Wilhelmsson justiitsministeeriumist.

Tema sõnul tulid botivastused ühest allikast. „Ma arvan, et siin taheti natuke süsteemi testida, natuke asju vaadata ja proovida, kuidas sellist asja rikkuda saab.“

Suve- ja talveaja küsitlust tabanud botirünnak on ennenägematu, aga see on Wilhelmssoni sõnul justiitsministeeriumile hea õppetund. „Tuleb mõelda ja võtta karmim registreerimislahendus ja tugevam botituvastusprogramm,“ ütles ta. Inimene võiks vastama pääseda näiteks panga kaudu ja botituvastuseks sobivad lahendused, kus inimene peab pildile või tekstile reageerima. Samas on sel ka oma varjupool, sest teeb küsitlusele vastamise tülikamaks.

Soome on aastaid küsinud Ota kantaa teenuse kaudu kodanike arvamust ja tavaliselt on vastuseid tulnud mõnekümnest mõne tuhandeni. Suve- ja talveaja küsitluse tulemuse 677 000 vastust ületas senised sajakordselt.

Eestis jõudis riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon otsusele, et parem on jääda püsivalt suveajale.

Hetkel kuum