Äripäev • 19. oktoober 2018 kell 14:26
Keskerakonna IT-valdkonna ekspert ja riigikogu liige Erki Savisaar näeb e-valimistele kohta ka tulevikus.  Foto: Urmas Kamdron

Savisaar: e-valimiste džinni pudelisse tagasi ei topi

Kui Keskerakond peaks valimised võitma, jäävad e-valimised ka tulevikus alles, ütles Erki Savisaar IKT Aastakonverentsil "Digipööre". Samas ei saanud ta väita, et e-valimised on häkkimiskindlad: "Seda džinni pudelisse tagasi ei topi."

Keskerakonna IT-valdkonna ekspert ja riigikogu liige Erki Savisaar on varem meedias öelnud, et e-valimistel pole võimalik sarnane kontroll kui muude lahenduste, näiteks digitervise, e-maksuameti või e-panganduse puhul. Samuti on võimalik olnud hääletada teise inimese eest, kasutades tema ID-kaarti ning paroole.

Kuna 2019. aasta kevadel tulevad riigikogu valimised, arutlesid Eesti suuremate erakondade juhid aruteluringis "E-riigi tulevik", millised on parlamendierakondade IT-alased platvormid ja strateegiad.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski tõdes, et praegu on probleem selles, et ametnikud ei oska IT-hankeid tellida ja siis ei saada ka tulemust. "Sotsiaalkaitse infosüsteemi (SKAIS) ei osanud sotsiaalministeeriumi ametnikud tellida ja ei saadud tulemust, raisati vaid väga suur hulk raha," ütles Ossinovski.

Arutelu modereerinud Äripäeva peadirektor Igor Rõtov uuris Isamaa esimehelt Helir-Valdor Seederilt, et miks Isamaa ei ole täitnud lubadust ja meil ei ole siiani sotsiaalmaksulage. Poliitik vastas, et ka siin õpiti Läti kogemusest. "Läti kehtestas selle, aga aastad näitasid, et efekti see ei toonud ja asi lõppes sellega, et lätlased läksid vana süsteemi juurde tagasi, andsid sellele vaid teise nimega," ütles Seeder. Kõrge sotsiaalmaks on tõesti suur probleem ettevõtjatele IT-sektoris.

Reformierakonna IT- valdkonna ekspert ja riigikogu liige Arto Aas ütles, et ta ei nõustu, et Eesti edukas e-riik on müüt. "Olen Eesti riigi digivõimalustest rääkinud ka välismaal – Ameerika Ühendriikides ja Suurbritannias on inimestel ikka suu lahti vajunud.

Trendide kohta tööjõuturul märkis Aas, et inimesed teevad töid osaühingute kaudu ja otsivad muid võimalusi sotsiaalmaksust pääsemiseks – sellega tuleb tegeleda. "See on väga suur tükk riigieelarvest, meil on solidaarne tervishoiusüsteem," toonitas ta.

EKRE aseesimees Martin Helme märkis, et teda ärritab, kui poliitikud peavad olema need, kes teavad, mis tuleb 100 aasta pärast. "Ei pea. Innovatsioon tuleb alati erasektorist ja seda tuleb arendada," lisas Helme.

Tervet arutlusringi Eesti suuremate erakondade juhtidega teemal "Eesti e-riigi tulevik" saab kuulata esmaspäeval, 29. oktoobril Äripäeva raadio saates "Lavajutud".

Hetkel kuum