Äripäev • 25. oktoober 2018
Jaga lugu:
Uute korterite kvartaalne müügimaht on maa-ameti teatel vähenenud.  Foto: Raul Mee

Kinnisvaraturg tõmbas hoo maha

Maa-ameti avaldatav kinnisvara hinnaindeks kasvas kolmandas kvartalis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes ligi 10%, kuid langes võrreldes eelmise kvartaliga 2,5%.

Maa-ameti kinnisvara hindamise osakonna peaspetsialist Johannes Nõupuu, ütles, et turu kolmanda kvartali mõningast vaibumist arvestades ei ole indeksi 2,5% langus üllatav. Samas üldine hinnaindeks ja ka eri turusektorite hinnaindeksid püsisid aastataguse ajaga võrreldes siiski kõrgemal.

Küll aga tasub Nõupuu sõnul tähele panna selle aasta kolmanda kvartali tulemuste puhul seda, et kinnisasjade, korteriomandite ja hoonestusõiguste ostu-müügitehingute maht ja ka koguväärtus vähenesid. Maa-ameti teatel on sellise kvartaalse languse taga uute korterite ja hoonestamata maa müügimahu vähenemine. Uute korterite osakaal ostu-müügitehingutes vähenes 4,6%, jäädes alla 20%. Seejuures järelturu osakaal kasvas.

Eluruumina müüdud uute korterite (esmamüükide) osakaal vähenes 2018. aasta kolmandas kvartalis alla 20%, moodustades 16,6% kõikidest tehingutest. Viimati oli esmamüükide osakaal sellest väiksem mullu teises kvartalis.

Kolmandas kvartalis Tallinna linna uue korteri keskmiseks ruutmeetrihinnaks kujunes 2141 eurot (–4,2%). Uute korterite osakaal kõikide eluruumide tehingutest vähenes Tallinnas 25%ni.

Maa-ametil teatel oli uue kahetoalise korteri (kaasatud on tehingud korteritega, mille pindala on vahemikus 40–55 m2) keskmine hind kolmandas kvartalis Tallinnas keskmiselt 107 809 eurot (2164 EUR/m2). Seevastu pealinna järelturul müüdud kahetoaline korter maksis keskmiselt 80 642 eurot (1624 EUR/m2). Kõige kõrgema hinnaga müüdi Tallinna vanalinna korter, mille hind oli 1 050 000 eurot.

Tänavu kolmandas kvartalis tehti kokku 12 044 ostu-müügitehingut, sh kinnisasjad, korteriomandid ning hoonestusõigused, koguväärtusega 791,4 miljonit eurot, mis on teinud marginaalse languse (–0,1%) võrdluses eelmise aasta sama perioodiga, kuid see-eest on koguväärtus 11,4% väiksem kui tänavu teises kvartalis.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum