Äripäev • 29. oktoober 2018 kell 12:32

Euroopa vajab kellakeeramisest loobumiseks lisaaega

Euroopa Komisjoni president Juncker lootis, et kergelt populaarsust leidnud ettepanek lõpetada suveajale minek jõutakse juba järgmisel aastal ellu viia  Foto: AP

Kas riigid peaksid suveaja vahetamisest loobumisel jääma püsivalt suve- või talveajale ja millal seda täpselt teha, selles Euroopa Liidu liikmesriikide transpordiministrid ühisele nõule ei jõudnud, mistap on tarvilik järgmisse aastasse kavandatud muudatusele lisaaega nõutada.

"Eesti on huvitatud kellakeeramise lõpetamisest, kuid Euroopal tuleb leida võimalikult harmoneeritud lahendus," ütles Eesti majandusminister Kadri Simson kohtumise järel. "Kui kellakeeramine kaotada, siis tuleb otsustada, kas jääda talveajale või suveajale. Teeme naaberriikidega tihedat koostööd saavutamaks tulevikus võimalikult harmoneeritud lähenemine. Seesugustel alustel tuleks otsuseid langetada kogu Euroopas," ütles Simson ministeeriumi pressiteate vahendusel.

Euroopa Komisjoni ettepanek oli kellakeeramine lõpetada juba järgmisel aastal. Mitmed liikmesriigid pidasid sellist ajaraami liiga ambitsioonikaks, mistõttu on Austria eesistujana teinud ettepaneku seda pikendada, et anda liikmesriikidele rohkem aega viia läbi põhjalikumaid siseriiklikke ning regionaalseid konsultatsioone. Eesistuja ettepaneku kohaselt võiks kellakeeramise lõpetada 2021. aastal.

Minister Simson kohtus Austrias eraldi ka Soome kolleeg Anne Berneriga, kus tuli samuti arutelu alla kellakeeramise küsimus.

„Meie jaoks on tähtis leida lahendus, mis on vastuvõetav enamusele. Näiteks puhtalt ettevõtjate seisukohast vaadates on selge, et nende jaoks on kõige olulisem, et ajavöönd oleks võimalikult ühtne. Soome oli antud muudatuse algatajaks ning toetab selgelt kellakeeramise lõpetamist ning esialgsed konsultatsioonid näitasid suuremat tuge jätkamaks vööndi- ehk talveajas,“ lisas Simson.

Hetkel kuum