Merko kasum pani aktsia tõusma

Merko Ehitus juhatuse esimees Andres Trink   Foto: Raul_Mee, Raul Mee

Merko Ehituse müügitulu oli kolmandas kvartalis 115 miljonit ja 9 kuu lõikes 299 miljonit eurot. Kontserni kolmanda kvartali puhaskasum kasvas 5,6 miljoni ja 9 kuu puhaskasum 12,3 miljoni euroni.

Merko on tänavu käivitanud Baltikumis üheksa uut korteriarendusprojekti kokku 840 korteriga, millest 550 asub Vilniuses.

Tulemuste peale tõusis aktsia Balti börside enimkaubelduimaks aktsiaks - väärtpaberi hind tõusis protsendi ning aktsia käive oli pealelõunal ligi 77 000 eurot.

„Kontserni müügitulu kasv kolmandas kvartalis ja 9 kuu lõikes oli ootuspärane, arvestades viimasel paaril aastal sõlmitud ehituslepingute mahtu ja töös olevaid suuri ehitusprojekte. Balti riikide ehitusturul on jätkunud sisendhindade kallinemine ning keeruline on leida kiirete ehitusgraafikute täitmiseks vajalikku ehitusvõimekust. Praeguses turukeskkonnas ei ole ehitusmahtude kasv eesmärk omaette, kui see halvendab riskiprofiili. Oluline on tegutseda kasumlikult,“ kommenteeris kontserni majandustulemusi AS Merko Ehitus juhatuse esimees Andres Trink.

Ehituslepinguid vähem

Kontserni ettevõtete poolt 9 kuuga sõlmitud uute ehituslepingute maht on väiksem kui teostatud tööde maht ning ehituslepingute portfell tervikuna on kahanenud neli kvartalit järjest. See ilmselt mõjutab ka kontserni tulevasi ehitusmahtusid.

„Ehitusturgu mõjutab oluliselt hinnatõus ja ehitusvõimekuse nappus, mis lükkab tellijate ehitusprojektide algust edasi, kuna eelarves ei ole selleks vahendeid või ei suuda nad oma arendusprojektide lõppkliendilt rohkem raha küsida," märkis Andres Trink.

2018. aasta 9 kuuga sõlmis kontsern uusi lepinguid kogumahus 157,0 miljonit eurot, sealhulgas Riias Lidl logistikakeskuse, Vilniuses Quadrum büroohoone ja kahe kooli ning Eestis Kiini ja Harku alajaamade ehituseks. Septembri lõpu seisuga oli Merko Ehituse kontserni lepingute portfell 239,4 miljonit eurot.

Investeeritakse korteritesse

Merko arendatavale Uus-Veerenni elukvartalile pandi nurgakivi.   Foto: Liis Treimann

Merko investeerib jätkuvalt korteriarenduse valdkonda. Tänavu 9 kuuga on kontsern andnud korteriostjatele Baltikumis üle 255 uut korterit ning käivitanud 9 uut arendusprojekti kokku 840 korteriga, sealhulgas 550 korterit Vilniuses. Suurematena toob Merko välja Uus-Veerenni ja Pikaliiva Tallinnas ning Vilneles slenis ja Rinktinės Urban arendusprojektid Vilniuses. Kuivõrd osa arendustest valmib 2020. aastal, kajastub vastavate korterite müük ka kontserni tulemustes ülejärgmisel aastal.

„Balti riikide pealinnade korteriturgu toetab majanduskasv, kiire palgakasv ja madalad intressid. Tallinnas ja Vilniuses on uute korterite hinnad tõusnud, samas kui hiljuti valminud ja peatselt valmivate korterite üldarv on suur ning ostjate valikuvõimalused on avardunud. Kõigi arenduste puhul, aga eriti kallimas hinnasegmendis, on üha olulisem arendusprojekti kvaliteet, rajatav elukeskkond ning arendaja tugevus ja usaldusväärsus. Arvestades viimaste aastate madalat tehinguaktiivsust Riia korteritul ja paranevaid makromajanduslikke näitajaid, on sealne kasvupotentsiaal hea,“ kommenteeris Andres Trink.

Kolmandas kvartalis olid Merko suuremad töös olevad objektid Eestis näiteks T1 Mall of Tallinn kaubanduskeskus, Maakri Kvartal, Öpiku Ärihoone B-maja ja Tallinki büroohoone.

Merko juhid kirjeldavad, kuidas on plaanitud Uus-Veerenni kvartali ehitus Tallinnas ja korterite müük selles loos.

Pildigaleriid Merko Uus-Veerenni kvartali nurgakivi panemisest Tallinnas saad vaadata siit.

Merko aktsionäridel põhjust rõõmustada

Tänavu on Merko oma aktsionäridele hulga meelehead teinud. Ettevõte teatas kevadel rekorddividendist - investoritele maksti dividendideks 1 euro aktsia kohta. Tänavu on Merko Ehitus üks väheseid Tallinna börsi aktsiaid, mis on üldisest langusest puutumata jäänud. Alates aasta algusest on aktsia kallinenud 9,5%. Tänase kauplemispäevaga tuli Merkole hinnalisa ning aktsia kaupleb 9,65 euro tasemel.

Swedbanki analüütikud andsid Merko Ehitusele viimati 10eurose hinnasihi ning neutraalse soovituse.

Foto: Äripäev
Hetkel kuum