Jaanus Vogelberg • 8. november 2018 kell 7:19

Nordecon kaotas käibes ja kasumis

Nordeconi aktsionäride koosolek.  Foto: Andras Kralla

Nordeconi kontserni kolmanda kvartali puhaskasum langes ligi 25 protsendi võrra 2,68 miljoni euroni. Ettevõtte sõnul on turul konkurents kõva, sisendhinnad kasvavad ja pikaajaliste lepingute sõlmimisel tuleb väga ettevaatlik olla. Aktsia kukkus ennelõunal 2%.

Kolmanda kvartali käive langes 61,9 miljoni euroni, mis on mullusega võrreldes ligi 13 protsendine langus. 9 kuuga teenis Nordecon 2,2 miljonit eurot puhaskasumit, mida on mullu sama perioodiga võrreldes pool miljonit vähem.

Nordecon teatas börsile, et mahtusid ja kasumlikkust mõjutavad enim ehitusturul valitsev konkurents ning muutused ehitusteenuse nõudluses. Viimase suurimaks mõjutajaks on jätkuvalt avaliku sektori investeeringute maht, mis on omakorda sõltuvuses EL struktuurifondidest saadavast kaasrahastamisest.

"Konkurents on kõikides segmentides jätkuvalt väga tugev. 2018. aastal ei ole ette näha avalike investeeringute kasvu võrreldes 2017. aastaga. Konkurentsist tulenev hinnasurve ehituse pakkumishindadele on selgelt tuntav, samas toimub see olukorras, kus ehitussisendite hinnad on olnud mõõdukad, kuid pidevas tõusutrendis," kirjutatakse aruandes.

Lisaks peatöövõtjatest konkurentidele osalevad Nordeconi sõnul pakkumistel üha enam ka senised alltöövõtjad, seda tingituna eelkõige riiklike ja omavalitsuse tellijate "jätkuvast poliitikast hoida riigihangetel kvalifitseerumise nõudeid madalal, tuues nii kohati kvaliteedi ja tähtaegadest kinnipidamise ohvriks odavaimale hinnale."

Kontserni üldhalduskulud on langenud 9 kuuga 4,97 miljoni euroni, mis on mullusega võrreldes ligi 7,4 protsenti vähem. 12 kuu libisev üldhalduskulude osakaal müügitulust moodustas 2,9 protsenti.

Nordeconi teostamata tööde maht on kolmanda kvartali lõpuks langenud viimase kolme aasta madalaima tasemeni ning on septembri lõpu seisuga 131,95 miljonit eurot.

Foto: Äripäev

Riskantne olukord

Kontsern teadvustab enda sõnul riske, mis kaasnevad tihedas konkurentsis ja tõusule pöördunud sisendhindade keskkonnas sõlmitud lepingute teostamisega. "Olukorras, kus pole võimalik sisendhindu tuntavalt langetada ning valitseb tihe konkurents, on pikaajaliste ehituslepingute sõlmimine ebamõistlikult madala hinnaga riskantne, kuna negatiivsete muutuste korral majanduses võivad need kujuneda kiiresti kahjumlikeks," märgib Nordecon.

Eelmainitu tõttu ennustab Nordecon äritegevuse mõningast vähenemist võrreldes mullusega.

Kontserni emaettevõttes ja tütarettevõtetes töötas kokku keskmiselt 697 inimest, kellest insenertehniline personal moodustas 425 inimest. Võrreldes aastataguse perioodiga on töötajate arv vähenenud ca 6%, vähenenud on seejuures tööliste arv, mille põhjuseks on peamiselt Keila hooldepiirkonna lepingu lõppemine.

Tööjõukulud koos kõikide maksudega moodustasid 16,8 miljonit eurot, kasvades aastaga 3 protsenti.

Aktsia kukub

Peale tulemuste avaldamist kukkus aktsia Tallinna börsil 2% ning aktsia kaupleb 0,96 euro tasemel. Aktsia käive ulatus 20 000 euroni. Tänavu on Nordeconil seljataga mitu keerulist kvartalit, mis on aktsialt pühkinud 22% oma väärtusest.

Juba möödunud kvartalis, mil tulemused analüütikute ootusele alla jäid, langetas Swedbank Nordeconi hinnasihi 1,3 eurolt 1,1 eurole ning soovitas investoritel Nordeconi osakaalu vähendada.

Hetkel kuum