Kristjan Pruul • 14. november 2018 kell 15:17

Isamaa sotsiaalmaksu lage kaalub, aga strateegilist tähtsust ei näe

Isamaa on ajalooliselt olnud sotsiaalmaksu lae poolt, praegu tasub aga üle vaadata, miks näiteks Lätis see edukaks ei osutunud.  Foto: ELMO RIIG, Sakala/Scanpix

Isamaa valimisprogrammis on sotsiaalmaksu lae temaatika olnud, kuid järgmiste valimiste eel soovitakse vaadata üle, kas lagi näiteks naaberriikides on mingit muudatust toonud.

"Varem on see olnud meie seisukoht ka valimisprogrammis, aga vahepeal on kogemusi juurde tulnud – on Läti kogemus, mille võrra me saame nüüd olla targemad. Peamegi vaatama, miks Lätis nii läks, et nad selle kehtestasid, aga siis vist lausa tühistasid. Sest nemad täiendavaid töökohti selle tulemusel ei näinud," rääkis Isamaa juht Helir-Valdor Seeder.

Teisalt ei ole Seederi sõnul sotsiaalmaksu lagi ka mingi imevits, millega majandust tagant tõugata või kõrgepalgalisi töökohti kiirelt Eestisse tuua. "Ma arvan, et sellele teemale pööratakse rohkem tähelepanu, kui teema seda väärt on. Lae kehtestamine on võib-olla märgilise tähtsusega, aga ma ei peaks seda strateegiliseks otsuseks," lisas Seeder.

Võimaliku lae kõrguse kohta ütles Seeder, et kui kolmapäeval on avalikkuses räägitud neljakordsest keskmisest palgast, siis ega see väga palju madalamal tasemel ei saagi olla. "Kolme-neljakordne keskmine tõenäoliselt jah, kui me räägiks väga palju madalamast tasemest, siis tasub vaadata, kui suur palgavahe on juba Harjumaal ja Tallinnas palkadel Eesti keskmisega võrreldes," lisas ta.

Praeguse seisuga Isamaa sotsiaalmaksu lae küsimust valimisprogrammi raames otsustanud ei ole, programm valmib detsembrikuus.

Hetkel kuum