Äripäev • 16. november 2018 kell 8:56

Vakra: keskkonnatasudest laekuv lisatulu peab panema Ida-Virus tööstuse kasvama

Keskkonnakomisjoni esimehe Rainer Vakra sõnul puuduvad kohalikel omavalitsustel keskkonnatasude jaotusest tulenevad stiimulid tööstuse arendamiseks ja toetamiseks oma territooriumil.   Foto: MIHKEL MARIPUU

Keskkonnakomisjon otsustas neljapäeval toimunud istungil muuta keskkonnatasude seadust selliselt, et Ida-Virumaa omavalitsused saaksid rohkem keskkonnatasudest laekuvat raha. Lisaraha annaks keskkonnakomisjoni esimehe Rainer Vakra hinnangul lisaraha omavalitsustele stiimuli arendada tööstust ja ettevõtlust.

Vakra sõnul on tegu igati põhjendatud otsusega, sest vaja on arvesse võtta tegureid, mis puudutavad keskkonnatasude jaotamist kohalike omavalitsuste ja riigi vahel.

„Kohalikel omavalitsustel puuduvad praegu keskkonnatasude jaotusest tulenevad stiimulid tööstuse arendamiseks ja toetamiseks oma territooriumil. Vahendite eraldamise ümberkorralduste kaudu loome stiimulid, millel on nii majanduslik kui ka sotsiaalne mõju“, ütles Vakra.

Ta lisas, et muudatusega suurendatakse keskkonnatasudest kohaliku omavalitsuse üksustele laekuva tasu osa, mis puudutab põlevkivi kaevandmaisõiguse, põlevkivi termilise töötlemise ning põlevkivi lend- ja koldetuha kõrvaldamise tasu. Komisjon toetas selle otsusega Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu ettepanekut.

Vakra lisas, et keskkonnakomisjon toetas samuti muudatusettepanekut, millega täiendatakse keskkonnakaitse valdkonna toetamise paragrahvi selliselt, et keskkonnaprogrammi elluviimiseks eraldab keskkonnaministeerium aastas summa, mille suurus vastab vähemalt eelmisel aastal vee erikasutusõiguse tasudest riigieelarvesse laekunud rahalisele mahule.

„Ettepanek on tehtud seetõttu, et Keskkonnainvesteeringute Keskusesse laekuks ka edaspidi konkreetsed summad, millega keskkonnaprojekte rahastada,“ märkis Vakra.

Eelnõuga korraldatakse ümber keskkonnatasudest laekuva raha liikumine. Edaspidi eraldatakse keskkonnatasudest riigieelarvesse laekunud rahast vastava aasta riigieelarvega kindlaks määratud osa keskkonnaministeeriumile. Praegu laekuvad keskkonnatasud riigieelarvesse ning sealt kindlaksmääratud ulatuses sihtasutusele Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).

Hetkel kuum