Ken Rohelaan • 25 detsember 2018

Tehisintellekt ohustab palgalõhe vähenemist

Tehisintellekti ja automatiseerimise arengut on nimetatud suureks hüppeks inimkonna arengus, kuid see võib halvasti mõjutada ka palgalõhet, kirjutab CNBC.

Foto: EPA

Maailma Majandusfoorumi värske raporti järgi võib IT- ja insenerinduse valdkonna töökohtade kasv ebaproportsionaalselt halvasti mõjuda naistele ja senistele edusammudele meeste ja naiste vahelise palgalõhe vähendamises.

Erinevus meeste ja naiste teenitava töötasu vahel on viimastel aastatel vähenenud, kuid võrdsuseni jõudmiseks peaks kuluma veel ligi 200 aastat. Kui aga tööjõu sekka ei tooda rohkem naisi, võib palgalõhe kaotamiseni kuluv aeg veelgi pikeneda.

Maailma Majandusfoorumi esindaja Saadia Zahidi sõnul võivad sellise olukorra põhjustada kaks asja.

Esiteks, uue tehnoloogiaga automatiseeritakse palju selliseid tööülesandeid, mida enamasti täidavad naised – näiteks administreerivad ja klienditeenindusega seotud töökohad.

Teiseks, kasvava trendiga tööülesannete jaoks, mis on seotud näiteks IT-valdkonnas masinõppe ja big data'ga, on selliste oskustega naiste hulk meestega võrreldes väga väike.

Tehisintellekti loovad mehed

Kui varasemast on teada, et naisi on vähem teaduse, tehnoloogia, insenerinduse ja matemaatikaga seotud valdkondades, siis värske raporti järgi on sugude ebavõrdsus märkimisväärselt mõjutanud meeste ja naiste vahelist palgalõhet.

Kõige märkimisväärsem erinevus torkab silma tehisintellektiga seotud tööstuses, kus mehi on naistest kolm korda rohkem kui teistes sektorites – naised moodustavad selles tööstusharus tööjõust vaid 22%.

Selline trend ei ole kahjulik ainult palgalõhe vähendamisele või meeste ja naiste võrdsustamisele, vaid tekitab muresid ka loodavas tehnoloogias. Tehisintellekti ülim eesmärk on mõelda inimese moodi ja jäljendada tema käitumist – kui intellekti programmeerivad peaasjalikult mehed, siis on oht, et sugudel põhinevad eelarvamused jõuavad ka masinatesse.

Tehisintellekt peab peegeldama laiemat elanikkonda

"On äärmiselt oluline, et tehisintellekti loovad inimesed esindavad ka tervikuna elanikkonda," ütles Maailma Majandusfoorumi tehisintellekti ja masinõppe valdkonna juht Kay Firth-Butterfield CNBC-le. Kui ei ole mitmekesisust, siis võib see tema sõnul viia suure probleemini.

Raporti järgi teevad mõned tööstused ja organisatsioonid edusamme, et julgustada naisi kaasa lööma areneva tehnoloogiaga valdkondades, kuid palju tööd on veel ees.

"Innovaatorite vaadete mitmekesisus, sealhulgas sugude mitmekesisus, on elutähtis kindlustamaks, et tehisintellekti loodavad majanduslikud võimalused ei suurendaks praegust sugudevahelist ebavõrdsust ja et uued tehisintellekti süsteemid teenindaksid tervikuna ühiskonna vajadusi," kirjutati raportis.

Hetkel kuum