Äripäev • 30. detsember 2018 kell 11:25

Juncker: me ei proovi britte kinni hoida

Jean Claude Juncker  Foto: Scanpix

Euroopa Komisjoni president Jean Claude Juncker ütles intervjuus väljaandele Welt am Sonntag, et Euroopa Liit ei püüa Suurbritanniat liidus kinni hoida.

“Arvatakse, et meie eesmärk on hoida Suurbritanniat iga hinna eest Euroopa Liidus. See pole meie eesmärk. Kõik, mida me soovime, on selgus tuleviku osas. Ja me austame referendumi tulemust,” ütles Juncker.

Juncker lisas, et Euroopa Liit on valmis hakkama pidama uusi läbirääkimisi nii pea, kui Briti parlament lahkumisleppe heaks kiidab. Praeguse seisuga hääletab Briti parlament leppe üle 14. jaanuariga algaval nädalal.

Samuti soovitas Juncker brittidel endale selgeks teha, mida nad tahavad. “Ja siis öelgu meile, mida nad tahavad,” lisas Juncker ja täpsustas, et tema arvestab ainult sellega, et britid lahkuvad, sest inimesed on referendumil nii otsustanud. Juncker ei soovinud arutleda selle üle, kas britid võiksid korraldada teise referendumi. “See on brittide otsustada,” kostis ta.

Usaldab Trumpi ja kardab lõhestumist

Welt am Sonntag küsis Junckerilt ka seda, mida arvab ta USA presidendi Donald Trumpi kohta. Juncker väitis, et ta usaldab Trumpi seni, kuni ta oma sõna peab. Mõistagi hoiab ta kaubandusteemadel hoolega silma peal.

Samuti viitas Juncker, et üks probleem, millega Euroopa peab tegelema, on populism. Mais tulevad Euroopa Parlamendi valimised ning äärmiselt oluline on silmas pidada, et lõhed ühiskonnas ei käriseks liiga suureks. “Me ei tohi tunnistada, et populistidel on õigus... nad on lihtsalt valjuhäälsed ning neil pole ühtegi ettepanekut, et probleeme lahendada.”

Samuti ütles Juncker, et Euroopa peab seisma ühiselt selle eest, et võidelda Hiina või Vene häkkeritega, kes tahavad hääletamiskäiku mõjutada.

Eraldi tõi Juncker välja aga Rumeenia, kellest saab 1. jaanuaril Euroopa Liidu eesistuja. Rumeenias on suuri probleeme korruptsiooniga ning poliitilise lõhestatusega. Rumeenia sisepoliitiline olukord on selline, et riik ei saa käituda Euroopas ühtse jõuna, hindas Juncker.

Hetkel kuum