Kristjan Pruul • 16. jaanuar 2019 kell 7:39

May läheb vastu umbusaldusele

Lisaks eilsele hävitavale kaotusele ootab peaminister Theresa Mayd ees päev otsa kestev keskustelu umbusalduse avaldamise üle.  Foto: Reuters/Scanpix

Suurbritannia peaministrit Theresa Mayd ootab kolmapäeval umbusaldushääletus, mille esitanud opositsiooni edu on hinnanguliselt väike.

May umbusalduse õnnestumise korral võiks opositsioonil teoreetiliselt avaneda võimalus nõuda uute valimiste korraldamist, kuid Theresa May tooride partei saadikud ja nende Põhja-Iiri radikaalse DUP partei saadikud on mõista andnud, et toetavad peaministri jätkamist. Hääletamine toimub Eesti aja järgi kell 9 õhtul.

Põhjuse avaldada valitsusele umbusaldust andis eilne hääletus Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise leppe üle, kus valitsuse esitatud eelnõu kaotas 230 häälega: poolt hääletas 202 ja vastu 432 häält. Lisaks opositsioonile hääletas eelnõu vastu ka enam kui 100 konservatiivide saadikut.

Nii suure kaotuse osaliseks sai Suurbritannia valitsus parlamendis viimati 1924. aastal, kuid väljaanne Politico juhib tähelepanu, et Ramsay McDonaldi juhitud Tööpartei vähemusvalitsus kaotas toona hääletuse "vaid" 166 häälega ning tegemist oli väheolulise küsimusega.

Reuters märgib, et kui Põhja-Iiri partei ja tooride hääled kokku tulevad ning umbusaldamine põrub, siis lubab Tööpartei uute valimiste puudumisel alustada kampaaniat uue referendumi korraldamiseks.

See oleks muutus Tööpartei senises poliitilises joones, mis hoidus oma valijate vastandamisest, kelle hulka kuulub nii EList lahkumise pooldajaid kui vastaseid.

Uut rahvahääletust nõuab ka opositsiooni kuuluv Šoti Rahvuspartei, mis pooldab ühekorraga Šotimaa iseseisvust ja piirkonna jäämist Euroopa tolliliitu ja ühisturule.

Toorid ootavad nüüd Theresa Maylt, et ta saaks Euroopa Liidult paremad tulemused. Läbirääkimisi pidanud Euroopa Komisjon ja ka kõik liikmesriigid aga väljendasid eile õhtul kindlat seisukohta, et mingeid lisaläbirääkimisi ei tule. Selle asemel valmistutakse hoopis ilma lahkumisleppeta Brexitiks, mis toimub juhul, kui Suurbritannia ELi pakutud lahkumislepet märtsi lõpuks vastu ei võta. "Leppeta lahkumine muutus Suurbritannia paramendi hääletuse tulemusel palju tõenäolisemaks," ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker eile õhtul.

Opositsioon nõuab Theresa Maylt pikenduse küsimist. On ka selge, et kui kuulutataks välja uued valimised või saavutatakse uue referendumi välja kuulutamine, siis järelejäänud ajast ei jätku.

Hetkel kuum