Pille Ivask • 23 jaanuar 2019

Davosis majanduslangust ei peljatud

Brasiilia president Jair Bolsonaro (paremal) ning maailma majandusfoorumi asutaja ja juht Klaus Schwab seekordsel Davosi majandusfoorumil.  Foto: AFP/Scanpix

Kuigi tänavune Davosi majandusfoorum jääb osalejate mõttes kesiseks, ei usu kohale tulnud investorid ja pankurid, et majanduskriis uksele koputab.

Foorumil osalejad kinnitasid, et kasvu aeglustumine ei viita kriisile. „Me aeglustume, aga me ikkagi kasvame,“ rõhutas BlackRocki asejuht ning Šveitsi endine keskpankur Philipp Hildebrand.

Sama optimistlik oli ka JPMorgan Chase Internationali asejuht Jacob Frenkel. „Ma ei kutsuks seda isegi aeglustumiseks. Alati on suhtumist, et oh, me nüüd siseneme langusse. Asi pole selles," arvas Frenkel, vahendab Bloomberg.

Ometi on viimastel kuudel aina enam hakatud rääkima kriisi võimalikkusest. Aktsiaturgude võbelus on selle üks selgemaid indikaatoreid. Näiteks sulgus S&P 500 indeks teisipäeval 1,4% punases. Põhjuseks endiselt kaubandussõda, täpsemalt see, et USA ja Hiina ei saa kaubandusprobleemides omavahel kokkuleppele.

Nii tõstatas Citigroupi juht Michael Corbat foorumil küsimuse, kellel siiski on kriisi ennustades õigus. Ühelt poolt saab vaadata finantsturge, mis juba detsembris kriisi prognoosisid, teisalt on aga nii tööturu, palkade, ostujõu kui ka kinnisvaraturu näitajad endiselt väga head. „Üks neist eksib,“ ütles Corbat.

Kuigi IMF teatas nädala alguses, et majanduskasv saab olema tänavu rahulikum, rõhutas IMFi juht Christine Lagarde, et ei maksa arvata, nagu majanduskriis hiiliks nurga taga. IMF ootab maailmamajanduse tänavuseks kasvuks 3,5% ja järgmisel aastal 3,6%, seda on vastavalt 0,2 ja 0,1 protsendi võrra vähem kui oktoobrikuises ennustuses.

Fookuses Hiina ja keskpangad

Ühe teemana käsitleti ka Hiina majanduse küsimust. Esmaspäeval avaldatud andmetest selgub, et eelmisel aastal kasvas Hiina majandus viimase pea kolme aastakümne tagasihoidlikemas tempos. Inglise endine keskpankur Adair Turner märkis, et Hiina majandus on praegu üleminekufaasis ning tegelikult saab riik hakkama päris hästi.

Võimaliku ohuallikana märkisid foorumil osalejad ära selle, et keskpangad on olnud rahapoliitika karmistamise koha pealt liiga agressiivsed. Näib aga, et seegi oht on pigem mööduv, sest USA föderaalreservi juht Jerome Powell on öelnud, et on valmis intressimäärade tõstmisel kannatlikum olema. Mäletatavasti tõstis Föderaalreserv intressimäärasid eelmisel aastal suisa neli korda.

Miljardärist investor ning maailma suurima riskikapitalifondi rajaja Ray Dalio uskus, et kui suuremad majandused näevad, et kasv on hoo maha võtnud, võib see tähendada, et lasevad rahapoliitika lõdvemaks. Samas märkis Dalio, et potentsiaalne majanduslangus on tema silmis siiski hirmutav, sest rahapoliitika reguleerimisel on omad piirid.

UBS Groupi president Axel Weber märkis samas, et Euroopa Keskpank magas juba maha võimaluse rahapoliitikat karmistada.

Davosi majandusfoorum toimub 22. jaanuarist 25. jaanuarini Šveitsis Davosis.

Hetkel kuum