Suurbritannia peaminister Theresa May on välistamas leppeta Brexitit, millega ta seni üritas parlamenti panna lahkumiseleppele alla kirjutama, sest vastasel juhul ähvardab teda valitsuskriis.
- Theresa May pärast parlamendihääletusel lüüa saamist 15. jaanuaril. Foto: Reuters/Scanpix
Jaanuaris parlamendis hävitava kaotuse saanud May on jätnud lahtiseks võimaluse, et lahkumisleppele heakskiitu saamata lahkub Suurbritannia Euroopa Liidust 29. märtsil ilma igasuguse leppeta. Nüüd on oht, et valitsuskabinetist astuvad euromeelsed ministrid lihtsalt tagasi, kasvanud nii suureks, et teisipäeval kavatseb peaminister ametlikult kinnitada, et nn karmi Brexitit ei tule. Daily Maili andmetel ähvardas tervelt 15 ministrit peaministrit tagasiastumisega.
Financial Timesi andmetel määrab Theresa May parlamendis viimaseks hääletamiseks 12. märtsi, sellal kui ta üritab Euroopa Liidu esindajaid veenda selles, et Iiri piiriga seotud varulahendus ei saa olla Suurbritannia tähtajatu jäämine Euroopa Liidu tolliruumi.
Juhul kui parlament ka siis peaks lahkumisleppe tagasi lükkama, kavatseb May päris viimasel hetkel, 29. märtsil, panna hääletusele, kas lahkuda leppeta või küsida Euroopa Liidult lahkumisleppe ratifitseerimiseks lisaaega.
Reuters juhib tähelepanu sellele, et lisaks mässule valitsuses ähvardab Mayd ka parlamendi initsiatiiv võtta Euroopa Liidust lahkumise protsess hoopis seaduseandjate kontrolli alla.
Uudised lahkumise võimalikust edasilükkumisest kergitasid naela kurssi dollari suhtes protsendi võrra, möödunud oktoobri tasemele.
Opositsioon toetab uut referendumit
Opositsiooniline tööpartei teatas esmaspäeval, et on otsustanud toetada Euroopa Liidust lahkumise kinnituseks uue referendumi korraldamist. Sellega valis opositsiooniliider Jeremy Corbyn küll ühe poole, kuid mingit kasu ei tõuse sellest ühelegi poolele, sest Euroopast Liidust lahkumise pooldajad ja vastased on pooleks nii tööparteis kui ka valitsevate tooride seas, sama kehtib ka nende parteide valijate kohta. Nii konservatiivid kui ka tööpartei olid seni kinnitanud, et austavad referendumil saadud lahkumist kinnitavat otsust.
Financial Times kirjutab, et ka nüüd on paljud tööpartei poliitikud seda meelt, et tuleks Brexitiga seonduv jätta kiirelt selja taha, Euroopa Liidust lahkuda ja keskenduda valijatele kõige olulisematele küsimustele, nagu kasinuspoliitika, sotsiaalsüsteemi kärped ja stagneeruvad palgad.
Põhjust, miks tööpartei on otsustanud ühe poole kasuks valida, võiks otsida ka möödunud nädalal toimunud erakonnast lahkumistest, kui käputäis vähetuntud parlamendisaadikuid lahkus nii tööparteist kui ka konservatiivide ridadest, et moodustada uus iseseisev saadikute rühm.
Teist referendumit pooldab parlamendis heal juhul mõni tosin konservatiivi ning tööpartei enda ridades on kümneid rahvasaadikuid, kes tulevad kindlalt liidust lahkumise poolt hääletanud valimispiirkondadest. Viimaste toetust referendumile oleks samuti raske oodata, lisab Briti ärileht.
EL ootab brittide ettepanekuid
Lisaks pidevale kordamisele, et "pall on brittide poolel", teatas Euroopa Liidu ülemkogu president Donalt Tusk esmaspäeval pärast Sharm el-Sheikhis Theresa Mayga kohtumist, et Suurbritannia liidust lahkumise edasilükkamine on ratsionaalne tee, sest enamuse toetust lahkumisleppele praegu ilmselgelt ei ole.
Seotud lood
Sujuv makseprotsess on ülimalt tähtis osa e-poe ostukogemusest. Kogu vaev ja pingutus kliendile meeldiva ostukogemuse pakkumisest võib minna luhta, kui toote eest tasudes tabab klienti mõni ebameeldiv üllatus või takistus. Selleks võib olla nii soovitud makseviisi puudumine, tehnilised takistused toimingu lõpuleviimiseks kui ka ebamugav makse kinnitamise protsess.
Enimloetud
1
Ka Villig avas oma padeliäri
3
Droonimüüja: Eesti on teistest maha jäänud
5
Investor ootaks madalamat hinda
Hetkel kuum
Ka Villig avas oma padeliäri
Investor ootaks madalamat hinda
Tagasi Äripäeva esilehele