Mart Valner • 3. märts 2019 kell 10:33

Valem eduka idufirma loomiseks

Iduettevõtete ja tehnoloogiakonverentsi «Latitude59» raames toimunud TTÜ Mektory arenguprogrammi «Startertech» parimate autasustamisel sai 3Cular teise koha.  Foto: Universitas Tartuensis

Idufirma puhul aitavad edu tagada missioonitunde olemasolu ning meeskonnatöö, leidis 3cular idufirma looja ja mitmetel start up konkursidel edukas Kaisa Hansen Äripäeva raadio saates Cleantech, mille valmimist toetavad Sunly OÜ ja MTÜ Cleantech ForEst.

„Kõik on missioonitunde küsimus, kui inimesel on elus kindel eesmärk, pole tähtis, mida ta ette võtab ja palju tegevusi tal on,“ märkis ise ökoinnovatsioonist huvituv Hansen. Nii on ta ise ehitanud üles ka 3culari, mis kasutab 3D printimiseks saepuru. „Seda tekib igal aastal mitusada tonni, miks mitte ühendada seda 3D printimisega, praegu saab printida vaid plastikmaterjalidest – see kõnetas mind, sest mulle on keskkonnateema oluline, püüdlen sinna, et maailma parandada,“ sidus ta enda näitel missioonitunde ja edu iduettevõtluses.

Tähtis meeskonnatöö

Ainult missioonitundest ja heast ideest siiski ei piisa. „Üksi kuskil garaažis nokitsemine võtab motivatsiooni ära,“ viitas Hansen vajadusele meeskonnatööd teha. „Olen märganud, et üksi ei jõua seda maailma ära päästa, sellepärast aitan ka praegu ise idufirmasid ja tahan inspireerida noori suurelt mõtlema,“ rääkis muuhulgas Tallinan Tehnikaülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskusesse Mektory panustav Hansen.

Vajalike oskustega inimestest meeskonna komplekteerimist peab Hansen edu üheks aluseks, kuid nendib, et sellega vajatakse ka tema Mektory kogemuse põhjal kõige rohkem abi. Näiteks Hansen ise on tänu heale meeskonnatööle võitnud mitmeid konkursse, mis annavad hea võimaluse edasi liikumiseks.

Konkursi võitmisest sai alguse näiteks Hanseni 3cular, millel pole veel käivet ja mis on hetkel toote ehitamisfaasis. Climate Launchpadi nimelise konkurss võimaldas tema meeskonnal pääseda maailmas külne parima sekka. „Saime seetõttu olulisse kiirendisse otsepääsu ning nii oma tegemistele rahvusvahelist mõõdet juurde,“ rääkis Hansen. „Välismaal läheb meil paremini, sest seal on keskkonna ja innovatsiooniteemad rohkem moes kui Eestis.“ Lisaks võimaldab konkurssidel edukas olemine saada oma tegemisteks ka rahalist toetust.

Rahastus kui probleem

Eestis seevastu peab Hansen probleemiks, et toetusmeetmeid pole kuigi palju. „Välismaal on ülikooli või fondide poolt rahastus juba varajases staadiumis taga,“ rääkis ta. Kui vahendeid on vähe ning ettevõtte käimatõmbamine ja tootearendus võtavad aega, võib tekkida probleem seda arendavate inimeste leidmimsega. „Kõige keerulisem on leida inimressurssi, mis on tihti väga kallis, põhiküsimuseks ongi, et kuidas motiveerida inimesi alguses põhimõtteliselt tasuta töötama,“ kirjeldas Hansen alustava iduettevõtte raskusi ning seda, miks konkurssidel edukas olemise tõuge niivõrd vajalik on.

Tasuta töö näitena toob Hansen enda, kes on 3culariga teinud ise ära mitme aasta töö. „Meil on investor, kes ootab, millal oma arendusega piisavalt kaugele jõuame,“ tõi ta näite sellest, kuidas raha saamiseks on vaja näidata konkreetseid tulemusi.

Probleemi lahendamiseks aitab Hansen ise Eestis sarnaste huvidega noori kokku tuua ning selleks on ta loonud Mektorysse eelinkubatsiooni programmi. Nende avaüritusele on registreerunud juba 150 huvilist. „Aitame neil leida idee, meeskonna ja mõttekaaslased,“ kinnitas Hansen. „Kaasame praktikuid, et inimene saaks mõelda, kuhu ta tahab jõuda.“

Eelinkubatsiooni programm pole Hanseni kinnitusel kindlasti mitte vaid tudengite pärusmaa, vaid avatud kõikidele õppuritele, näiteks ka kutsekooli inimestele.

Kui idufirma käima saada, siis sõltub kõik edasi juba selle juhtide delegeerimisoskusest. „Kui asi läheb suuremaks, saab palgata abilisi ja mõelda, mis roll endale võtta,“ viitas ta sellele, et edu korral ei pea kõike enam ise tegema ning valikuvõimalused suurenevad oluliselt.

Saade Cleantech on Äripäeva raadios eetris korra kuus ja selle valmimist toetavad Sunly OÜ ja MTÜ Cleantech ForEst. Saateid saab kuulata siit.

Hetkel kuum