Äripäev • 13. märts 2019 kell 11:38

Leppeta lahkumine tõstab brittidel autode ja toiduhinda

Theresa May on viimasel hetkel valmis saanud tollikava leppeta lahkumise puhuks  Foto: Scanpix

Euroopa autode hinnatõus, Euroopa toiduainete hinnatõus, aga ka tagauks Iiri saarel ootavad ees briti tarbijaid ja importööre Euroopa Liidust leppeta lahkumise korral, selgub briti valitsuse viimase hetke plaanidest.

Autodele ja toiduainetele kehtestatavate tollide kõrval aga vähendatakse muid tolle 87 protsenti, kirjutas Reuters. Tollid tuleksid aga Euroopa autotööstusele ja põllumajanduslikele kaupadele. Sellega kaitstakse briti põhilisi tööandjaid, see tähendab, autotootjaid aga ka veise-, lamba-, sea- ja kanafarme.

Tariifide langetamise tulemusel jääksid mõned tööstusharud ka senisest kehvemasse seisu. Muuhulgas jäävad kaitseta munakasvatused, teravilja- ja köögiviljakasvatus.

Kuivõrd kuhugi ei kao põhiline poliitiline risk: Iiri piiriküsimus, siis kinnitas valitsus, et mingeid piirikontrolle seal ei tule. Mis tähendab, et tekib hoopis tagauks, mille kaudu saab Suurbritanniasse või vähemalt Põhja-Iirimaale tollivabalt tuua ka neid kaupu, millele kaitsetollid kehtestatakse.

Valitsuse ettevalmistatud tollikava peetakse ka viimaseks katseks veenda Suurbritannia parlamendisaadikuid selles, et leppeta lahkumine tähendaks keerulisi aegu majanduses.

Hetkel kuum