Äripäev • 19. märts 2019 kell 19:10

EKRE käibemaksulubadust ei tule

Mart Helme, Jüri Ratas ja Helir-Valdor Seeder  Foto: Liis Treimann

Keskerakond ja Isamaa ei toetanud koalitsiooniläbirääkimistel Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ettepanekut alandada käibemaksu 15 protsendile, ütles EKRE aseesimees Martin Helme Kuku raadiole.

"Käibemaksu alandamise punktiga me olime täiesti selgelt üksi, et isegi meie ettepanek alandada 18 protsendile – ta läks ka Exceli tabelisse – meie ettepanek pole siin populaarne, ütleme nii. Lõplikud otsused tulevad siis, kui oleme arvutused juurde pannud," rääkis Helme.

Küll aga on Helme sõnul kõik koalitsioonikõnelustel osalenud erakonnad lubanud vähendada piirikaubanduse ohjamiseks alkoholiaktsiisi.

Rahvaaktsiad ja konservatiivne sisserändepoliitika

Majandusteemasid arutanud Keskerakond, EKRE ja Isamaa teatasid täna, et soovivad tuua rahva ette veel Tallinna Sadamaga sarnaseid rahvaaktsiaid. Lubatakse konservatiivset sisserändepoliitikat, aga sealjuures rõhutatakse, et seistakse idufirmade arengu eest. Paljud raskemad teemad, näiteks pensionüsteem, lükati praegu edasi edasi kõneluste lõppu.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles pressiteate vahendusel, et kokku lepiti osade riigi äriühingute vähemusosaluse börsile viimises, arvestades rahvaaktsia põhimõtetega. “Tallinna Sadama vähemusaktsiate börsile viimine andis Eesti inimestele ja pensionifondidele võimaluse investeerida riigiettevõttesse. Soovime seda teed jätkata,” sõnas Ratas. Konkreetsed riigiettevõtted, mille vähemusaktsiad on mõistlik börsile viia, selguksid aga hiljem.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul võetakse suund ettevõtjate halduskoormuse ning bürokraatia vähendamisele. Selleks plaanitakse rakendada andmete kogumisel ettevõtjatelt ühekordse küsimise põhimõtet. "Samuti on meie kõigi jaoks oluline kõrge lisandväärtusega töökohtade loomine üle Eesti.”

Seeder tõstis esile, et konsultatsioonidel saadi kokkuleppele sisserändepoliitikas. “Otsustati, et Eesti sisserändepoliitika jääb konservatiivseks, kuid seisame seejuures tugevalt ka ettevõtluse, sealhulgas iduettevõtete arengu eest,” ütles Seeder.

EKRE esimehe Mart Helme sõnul lepiti kokku, et järgitakse siiserändepoliitikat, mis on tema sõnul Eesti majandusele ja ühiskonnale kasulik. Samuti tõhustatakse tema sõnul kontrolli illegaalse immigratsiooni üle ning vaadatakse üle need sisserändekvoodi erandid, mida kuritarvitatakse. Selle kohta saab täpsemalt lugeda artiklist "Uus valitsus vaatab välistudengeid karmima pilguga".

Hetkel kuum