Äripäev • 22 märts 2019

Prokuratuur paneb Lemberile süüks majandusasju

Kajar Lember sotsiaaldemokraadist riigikogu liikmena aastal 2011.  Foto: Raul Mee

Lõuna ringkonnaprokuratuur esitas Jaago Roosmannile, Kajar Lemberile ja veel kuuele inimesele ning kaheksale äriühingule süüdistused soodustuskelmuses.

Tartu endist abilinnapead Lemberit süüdistatakse lisaks toimingupiirangu rikkumises ja altkäemaksu võtmises ning üht inimest altkäemaksu andmises, teatas prokuratuur.

Süüdistuse kohaselt taotlesid erinevad süüdistatavad 2006.-2015. aastani koos Roosmanniga pettuse teel Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt (EAS) ja Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametilt (PRIA) toetusi, et soodustada erinevate inimeste ja äriühingute majandustegevust või saada võimalus toetust mitte-eesmärgipäraselt kasutada. Kokku saadi PRIA-lt ja EASilt põhjendamatult toetust 36 korral 10 objekti jaoks rohkem kui 1,8 miljonit eurot.

Lember soovis süüdistuse järgi ühel Tartu linna kinnistul Roosi tänaval arendada isiklikku äriprojekti ja oli 2016. aastal abilinnapeana seotud selle kinnistu arendamisega seotud otsuste vastuvõtmisega. Kuna isikliku ja majandusliku huvi tõttu oleks ta pidanud end kinnistu otsustamisprotsessidest taandama, pani ta toime toimingupiirangu rikkumise suures ulatuses.

Lisaks lubas ta süüdistuse kohaselt tagada Tartu kesklinnas ühe trepi renoveerimise rahastuse linna eelarvest ja nõustus ning asus kasutama temale vastutasuks pakutud altkäemaksuna käsitletavat hüve.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokuröri Margus Grossi sõnul on avalikkus pööranud palju tähelepanu Lemberi võimalikele korruptsioonikuritegudele, kuid süüdistusest moodustavad valdava osa just majanduskuriteod.

„Iga soodustuskelmuse episoodiga peale ühe oli seotud ehitusettevõtja Jaago Roosmann. EASi ja PRIA eksitusse viimiseks mõtlesid süüdistatavad välja erinevaid skeeme, kuid eesmärk oli neil sama – näidata objektide hinda piisavalt kõrgena, et omaosalust ei peaks maksma. Mõnel juhul kasutati saadud toetust mitte-eesmärgipäraselt,“ ütles Gross.

Lember: sisulised asitõendid puuduvad

Kajar Lemberi hinnangul pole prokuratuuril pea viie aastase menetluse jooksul jäänud järele sisulisi asitõendeid, mis viitaksid korruptsioonikuritegudele. Ta lisab, et järele on jäänud üks altkäemaksuepisood – 9eurone juukselõikus peresõbra juures ja väidetav toimingupiirangu rikkumise episood, kus Lember andis linnavalitsuse liikmena poolthääle Raadi piirkonna korrastamisele.

"Kinnitan veel kord, et Tartu abilinnapeana tegutsesin ainult ja üksnes Tartu ja tartlaste hüvesid silmas pidades. Minu süda on puhas. Kõigis linnaga seotud küsimustes püüdsin olla nii avatud kui võimalik ja süüdistuses toodut on mul ikka väga raske mõista," kirjutas Lember pressile saadetud avalduses.

Samuti kinnitas endine abilinnapea, et on EASi ja PRIA toetusi kasutanud sihtotstarbeliselt. "Kinnitan, et need projektid on kõik sihipärases kasutuses ja nende rajamiseks tehtud kulud realistlikud," kirjutas Lember.

Tema väitel on tema suhtes teostatud ebaproportsionaalselt suurt jälitustegevust ning leiab, et menetlus on võtnud maksumaksja taskust sadu tuhandeid eurosid. "Ajakirjandus võiks uurida politsei ja prokuratuuri motivatsiooni ning seda, kes vastutab selle erakordselt ebaproportsionaalse põhiõiguste riive ning riigi ressursi raiskamise eest," jagas Lember ajakirjanikele soovitusi.

Seejuures süüdistas Lember prokuratuuri ja uurijaid tunnistajatele suhteliselt jõhkras sõnade suhu panemises ja jälitustegevusega seonduvate detailide varjamises. "Minu jaoks on uskumatu, et suure ressurssi kulutamisest hoolimata koostatakse justkui tõsiseid, aga tegelikkuses nii pealiskaudseid kahtlustusi ja need jõuavad paraku ka ilma tõsiseltvõetavate tõenditeta süüdistuseni," märkis Lember.

Endine sotsiaaldemokraat on loonud kodulehe, kus annab detailise ülevaate enda kaasusest.

Kuritegudega saadud vara konfiskeerimise asendamise tagamiseks on prokuratuuri taotlusel süüdistatavatelt arestitud kümme kinnistut ja muud vara ligi 1,5 miljoni euro ulatuses.

Kohtueelse menetluse viis läbi keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtimisel.

Hetkel kuum