Kristjan Pruul • 25. märts 2019 kell 8:05

Trumpi ja Venemaa kokkumängu ei leitud

Robert Muelleri raporti kokkuvõttest selgub, et kuigi Venemaa võimud üritasid 2016. aasta presidendivalimisi mõjutada, siis seost sellel Donald Trumpiga ei tuvastatud.  Foto: Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump ega tema presidendikampaania liikmed ei tegutsenud koostöös Venemaaga, selgus eriprokurör Robert Muelleri uurimisest.

Eriprokuröri uurimine ei tuvastanud, et kampaania liikmed oleksid koostöös Vene võimudega püüdnud USA 2016. aasta valimisi mõjutada, möönis, et Vene võimud seda üritasid ning lisas, et küsimus, kas Trump üritas USA uurimist takistada, ei ole lõpplahendust saanud, selgub justiitsminister William Barri kokkuvõttest, mis saadeti eile USA Senati liikmetele.

Tegemist on võiduga Trumpi pooldajatele. Pea kaks aastat kestnud uurimine jagas Ühendriikide ühiskonna tugevalt kaheks: peamiselt demokraatide pooldajateks, kes uskusid, et Trump oli võimule tulnud sohiga või isegi, et tegemist oli Venemaa santažeeritava poliitikuga. Teisalt jagunes leer peamiselt vabariiklaste pooldajateks, kes pidasid kogu uurimist riigi luureasutuste korraldatud nõiajahiks.

Trump lubas kogu uurimist täies ulatuses kasutada 2020. aasta valimistel, vahendas Reuters. "See oli illegaalne katse mind maha võtta ja see kukkus läbi. Häbilugu, et meie riik selle läbi pidi tegema," ütles ta pühapäeval. Wall Street Journal kirjutas, et Trumpi meeskond on avastanud raportis kullasoone.

Lisaks koostööle Venemaaga heideti presidendile ette uurimise takistamist, mis seisnes FBI juhi James Comey vallandamises 2017. aastal. Muelleri uurimises sellele vastust ei leitud. "Raport ei jõua järeldusele nagu oleks president sooritanud kuriteo, aga see ei välista seda," tsiteeris justiistminister Muelleri raportit, mille koostamise käigus esitati süüdistusi ning ka süüdimõistmisi mitmetele Trumpi lähematele nõunikele, märkis Reuters.

Barr, kes astus Trumpi määramise alusel justiitsministri ametisse veebruaris, ütles, et tema ja asejustiitsministri Rod Rosensteini hinnangul ei anna kogutud tõendid põhjust esitada presidendile süüdistus uurimise takistamise eest.

Demokraadid nõuavad samal ajal raporti täielikku avalikustamist. Alamkoja spiiker Nancy Pelosi ja Senati demokraatide juht Chuck Schumer rõhutasid asjaolu, et rahuldavat lõpplahendust ei ole leidnud uurimise takistamise asjaolud.

34 süüdistust

Kogu uurimise ajal esitasid USA ametivõimud süüdistuse 34 inimesele, sealhulgas Trumpi kampaaniajuhile Paul Manafortile, riikliku julgeoleku nõunikule Mike Flynnile ja Trumpi advokaadile Michael Cohenile. Ükski neist süüdistustest ei olnud seotud Trumpi valimiskampaania ja Venemaa võimalike suhetega. Lõppraporti kokkuvõttes on kirjas, et rohkem süüdistusi ei tule.

Muelleri uurimise tagajärjel:

esitati 199 kriminaalsüüdistust 37 inimese ja organisatsiooni vastu

esitati süüdistused kuuele Trumpi lähikondlasele

esitati süüdistus 12 Vene sõjaväeohvitserimisele häkkimise eest

esitati süüdistus 13 Vene kodanikule

uurimist teostas 19 advokaati ja 40 FJB agenti

esitati 2800 kohtukutset, kasutati 500 läbiotsimisorderit

kuulati üle 500 tunnistajat

allikas: Financial Times

Hetkel kuum