Anu Jõgi • 24 aprill 2019

Langusspiraal räsib Soomes ehitajaid

Soome ehitusettevõtteid koondav liit ennustab, et järgmisel aastal pole enam 5000 ehitajal tööd.  Foto: Andres Haabu

Lähiaastatel ehitatakse 10 000 korterit vähem kui tippajal ja järgmisel aastal pole enam 5000 ehitajal tööd, ennustab Soome ehitusettevõtteid koondav liit Rakennusteollisuus.

Liidu ülevaate järgi ootab Soome ehitust sel aastal parimal juhul paigaltammumine, kirjutab Kauppalehti. Korteriehituses ja taristuehituses on oodata langust.

Ehitus kasvas neli aastat Soomes muust majandusest kiiremini, nüüd pöördub see esimese suure valdkonnana langusesse ja järgmisel aastal on kogu ehituses oodata 2 protsendi suurust kahanemist, leiab liit.

Korteriehitus saavutas tipu eelmisel aastal, siis alustati 46 000 uue korteri ehitust, mida oli 13 000 võrra rohkem kui sel sajandil keskmiselt.

Rakennusteollisuus ennustab, et sel aastal jääb alustatud korterite arv alla 40 000. Eelmise aasta tipuga võrreldes ehitatakse sel ja järgmisel aastal kokku 10 000 korterit vähem.

„Langust oli oodata, sest kortermaju on viimastel aastatel rekordiliselt palju ehitatud,“ ütles Rakennusteollisuuse peaökonomist Jouni Vihmo. „Müügis olevate uute korterite hulk püsib siiski mõistlikul tasemel ja korteriturg jätkab positiivsena,“ lisas ta.

Vihmo sõnul toetavad korteriehitust endiselt madalad intressid, tarbijate kindlustunne ja investorite nõudlus.

Ärihoonete ehitus kukub aga liidu hinnangul lausa ajaloolisele madaltasemele, kus pärast tervet hulka suurhankeid jääb alustatud ehitiste maht alla 5 miljonit kuupmeetrit. Viimati nähti nii väikseid numbreid 1990ndatel.

Tööstusehitiste rajamine seevastu on heas hoos.

Rekordilisele tasemele on tõusnud ka teenindushoonete ehitus. Uusi haiglaid ja hooldekodusid ehitatakse sel aastal rohkesti, aga edaspidi hakkab pikalt kestnud kõrgaeg mööda saama.

Ehitusala töötajate arv püsib Soomes sel aastal 198 000 inimese juures, kuhu see eelmisel aastal kerkis. Nelja aastaga on ehituses juurde loodud 30 000 töökohta. Järgmisel aastal on aga oodata töökohtade arvu kahanemist 5000 võrra, ennustab liit.

Transpordiühenduste korrashoiu summat on sel aastal 370 miljoni euro võrra vähendatud ja seda peaks varsti näha olema, kirjutab liit.

Hetkel kuum