Äripäev • 13. mai 2019 kell 10:43

Telia miljarditehingu kohale kogunevad murepilved

Bonnieri teleäri ost on toonud Teliale probleeme mitmelt rindelt.  Foto: KIMMO BRANDT, EPA

Euroopa Komisjon algatas uurimise seoses sellega, et Telia ostab Bonnieri teleäri. Komisjon muretseb sellepärast, et ettevõtete ühinemisel muutub üksus liiga võimsaks ning on oht tappa sellega konkurente audiovisuaalsektoris Soomes ja Rootsis.

Konkurentsivolinik Margrethe Vestager lausus, et uurimise eesmärk on leida kinnitust, et teleäri ostmine ei tooks kaasa tarbijate jaoks kõrgemaid hindu ega vähemat kanalite valikut. Komisjonil on aega septembri keskpaigani, et võtta vastu otsus, kas muredel on alust.

Bonnieri kontsern Bonnier Broadcasting müüs eelmisel suvel endale kuuluvad soomlaste MTV3, rootslaste TV4 ja CMore telekomihiiule Telia. Yle andmeil oli tehingu hinnaks 9,2 miljardit Rootsi krooni ehk 888 miljonit eurot.

Bonnier Broadcastingu 2017. aasta kasum oli umbes 41 miljonit eurot, käive umbes 731 miljonit eurot.

Televisiooniärist saaks Telias iseseisev äriüksus, mille juhiks loodetakse saada praegune Bonnier Broadcastingu tegevdirektor Casten Almqvist, kirjutas siis Helsingin Sanomat.

„Ettevõtte ost on loomulik viis täiendada meie põhiäri. Lisaks annavad miljonid kliendid meile ainulaadse positsiooni turul,“ ütles Telia tegevjuht Johan Dennelind pressiteate vahendusel siis.

Eestis kuulub Telia Companyle Telia Eesti, Bonnieri kontsernile kuulub ajaleht Äripäev.

Märtsis selgus, et telekomiettevõtte Telia üks omanik Rootsi riik on sattunud ebamugavasse olukorda ja võib olla sunnitud oma osaluse müüma. Asja teeb veel keerulisemaks riigi julgeolek.

Rootsi riigile kuulub 37 protsenti telekomiettevõttest Telia, osaluse väärtus on umbes 7,5 miljardit USA dollarit.

Siis selgus, et sealse konkurentsiameti hinnangul võib Rootsi riigil tekkida huvide konflikt, kuna riik juba kontrollib oma telejaama Sveriges Television.

Hetkel kuum