Uudised
Ainult tellijale

Aktsiiside langetamine paneb mõne ettevõtja halba olukorda

Foto: Andras Kralla

Saku Õlletehase juht kiidab valitsuse plaani alkoholialktsiisi langetada, kuid viitab sealjuures ettevõtjale, kes peavad seetõttu oma äri täiesti ümber vaatama.

Kui rääkida uuest rahandusministrist Martin Helmest ja EKREst, siis oli juba opositsiooni erakonnana ja poliitikutena nende seisukoht väga selge – aktsiise tuleb alandada ja piirikaubandust tuleb ohjeldada, kiitis eile eelarvekõnelustel kindlust saanud alkoholiaktsiisi alandamise plaani Saku Õlletehase juht Jaan Härms.

Kui aktsiisimäärasid langetatakse piisavalt, et kodumaine kaubandus saab 1–1,5eurose vahega konkureerida, siis liiklus piirile ja sihipärane ostlemine kaob täielikult ära – sinna pole lihtsalt mõtet sõita. See võib löögi alla seada need ärid, mis on sinna rajatud, rääkis ta pikemas intervjuus Äripäeva teemaveebis tööstusuudised.ee.

Seepärast oli valimisperiood neile ettevõtjatele Härmsi sõnul ärev aeg. "Hetkel on kõigil sahtlis laienemisplaanid, aga sõltub sellest, mis muutub. Kui aktsiise nüüd ei muudeta, siis ma ennustan, et piirikaubandus kasvab veelgi. Neil on raha, neil on plaanid ja nad tahavad kasvada, kui võimalus antakse."

Härms selgitas, et kui nende kaupluste käive kukub aktsiisimäära alandamise tõttu ja klientide kadumise tõttu 50–80%, siis tekib küsimus, milline on nende tegutsemismudel, et ellu jääda. "Kas nad jäävad avatuks mõned päevad, lühendavad kellaaegasid või tõmbavad sortimendi koomale? Toovad müügile muud kaubad? Hakkavad nad müüma mingeid kuivaineid, jalatseid, riideid?"

Tema sõnul on sealsed poed ehitatud suhteliselt odavalt ja kiiresti. "Investeeringud on end ammu tagasi toonud ja isegi kui seal poes 90% ostjatest enam ei käi ja poed kinni pannakse, siis nende ettevõtjatega suurt midagi ei juhtu," rääkis ta. "Ma tean, et need suurettevõtjad, kes on piiril, ongi riske võtnud nii, et need investeeringud kiiresti tasa teenida."

Aktsiisidega on tootjad ja minister samal poolel, aga tööjõuga mitte, kuid kui need kaks asja skaalale panna, siiis aktsiisiprobleem on vähemalt Saku jaoks kordades suurem, rääkis Härms. Loe pikemalt portaalist tööstusuudised.ee, milliseid preemiaid ja muid motivatsioonisüsteeme on Saku rakendanud, et töötajaid leida.

Tasub teada

Rahandusministeerium tellis aktsiisipoliitika mõju uuringu, et järgmistel aktsiisipoliitika üle otsustajatel oleks otsustamiseks võimalikult hea alus. Uuringu peamine järeldus on, et piirikaubandust enam tagasi ei pööra ning järske aktsiisimäära tõuse või langetusi teha ei tasu, sest nende mõju on väga raske prognoosida.

Loe pikemalt SIIT.

Hetkel kuum