Äripäev • 22 mai 2019

Europoli hiigeloperatsioon viis kümnete vahistamisteni

Europoli loodud operatiivüksus pidas nädal tagasi kinni hulga kriminaalse grupi liikmeid, keda kahtlustab suures ulatuses narkootikumide ja sigarettide salakaubaveos, mõrvades ja rahapesus.

Nende tegevuse rahaliseks ulatuseks hindab üksus ainuüksi aastatel 2017–2019 680 miljonit eurot.

Uurimises osales ka Eesti kriminaalpolitsei, aga tegevuse arvatav organiseerija on pärit Leedust.

Operatsioon koodnimega Jäälõhkuja on omasugustest suurim. Sellest võttis osa 450 politsei- ja tolliametnikku Poolast, Leedust, Suurbritanniast ja Hispaaniast ja kõik toimus 15. Ja 16. mai varastel hommikutundidel.

Selle tulemusel peeti Hispaanias kinni kaua tegutsenud ja ohtliku grupi arvatav ninamees, 48aastane leedukas. Veel 21 isikut peeti kinni Poolas, Leedus, Hispaanias ja Suurbritannias. 40 maja läbiotsimisel võeti öra 8 miljonit eurot sularaha, teemate, kullakange, ehteid ja luksusautosid, samuti narkootikumide ja psühhotroopsete ainete salakaubanduseks kasutatud vahendeid ning suurel hulgal salasigarette.

Europoli teatel oli grupi tekitatud kahju ulatus tohutult suur: arvatavalt teenis kriminaalne grupp oma tegevusega ainuüksi aastatel 2017–2019 680 miljonit eurot. Grupp vedas narkootikume ja salasigarette Suurbritanniasse ja raha toimetati eri viisidel Poolasse, kus see pesti puhtaks valuutavahetuspunktides ja paigutati seejärel kinnisvarasse Hispaanias ja teistes riikides.

Operatsioon Jäälõhkuja oli kuude viisi kestnud rahvusvahelise uurimistöö tulemus, mida juhtisid Europol ja Eurojust. Selle algatasid 2016. aastal Leedu ametivõimud, seejärel kandus uurimine Eestisse, Poola ja edasi juba Suurbritanniasse ja Hispaaniasse.

Hetkel kuum