Kristjan Pruul • 23. mai 2019 kell 9:50

Valitsus kergitab esindajakontode saladusloori

Esindajakontode taha varjavad isikud on edaspidi börsifirmale ühe telefonikõnega teada. Fotol tänane Tallinki aktsionäride üldkoosolek, esiplaanil juhatuse liikmed Piret Mürk-Dubout ja Paavo Nõgene.  Foto: Liis Treimann

Börsiettevõtete aktsionäride esindajakontod peavad edaspidi börsifirmale teada andma, kes need aktsionärid täpselt on, selgub neljapäeval valitsuse heakskiidu saanud seaduseelnõust.

Esindajakonto omaja peab aktsiate emitendi taotlusel esitama talle viivitamatult andmed aktsionäride kohta, kes omavad vastavas emitendis üle 0,5 protsendi aktsiatega määratud häältest.

Piltlikult öeldes tähendab see, et kui näiteks Tallinkil tekib küsimus, kes täpselt on täpselt nende kontode taga, mille kohta aktsiaraamat annab lakoonilise "X panga klient," siis see X pank peabki talle selle välja ütlema.

Eelnõus on küll rõhutatud, et enamiku aktsionäride kohta saab emitent teavet väärtpaberite registripidajalt, esindajakonto „taga“ olevate aktsionäride arv on üsna tagasihoidlik.

Postimees on aga välja arvutanud, et enam kui veerand, täpsemalt 27 protsenti Tallinna börsiettevõtete aktsiate omanikest varjub kliendikonto taha. Neile kuuluvate aktsiate turuväärtus on kokku üle 700 miljoni euro, sellal kui Tallinna börsiettevõtete koguväärtus on 2,7 miljardit eurot.

Emitendi õigus teada, kes on tema aktsionär, tuleneb Euroopa Liidu aktsionäride direktiivist.

Hetkel kuum