Eesti kukkus konkurentsivõimes Kasahstani selja taha

Kasahstan tõusis konkurentsiedetabelis Eestist ette 34. kohale.  Foto: FREDRIK VON ERICHSEN, EPA

Eesti kukkus aastaga konkurentsivõime edetabelis neli kohta ning asetub 63 riigi seas 35. kohale, selgub IMD konkurentsivõime aastaraportist.

Võrreldes aasta varasemaga tõusis Leedu Eestist mööda 29. kohale, samas Läti on Eestist viis kohta madalamal. Euroopa Liidu liikmesriikide seas on Eesti 14. kohal, nähtub International Institute for Management Developmenti raportist.

Maailma juhtivaks jõuks kerkis Singapur, esikohalt langes kolmandaks Ameerika Ühendriigid. Teiselt kohalt leiab Hong Kongi.

Raportis märgitakse, et Singapur tõusis esimeseks tänu edasijõudnud tehnoloogilisele infrastruktuurile, oskustööjõu saadavusele, soodsale võõrtööjõu seadusandlusele ning efektiivsetele võimalustele, kuidas uut äri alustada kohapeal.

Singapuri on Eestile eeskujuks toonud ettevõtja Joakim Helenius, kes on rääkinud, et riikidevaheline konkurents kvalifitseeritud tööjõu pärast muutub üha tihedamaks. Võitjatena väljuvad Heleniuse sõnul riigid, kes on valmis oma piirid immigrantidele avama. "Singapur ja Luksemburg on nii edukad, kuna toovad riiki spetsialiste, kes aitavad majandust kasvatada." Riik on end avanud immigratsioonile. "Kui Eesti ei ava end kiiresti, jookseb ta inimestest tühjaks."

Maailm jaguneb Heleniuse sõnul aina enam edasivaatava dünaamiliste majanduste ning teisalt mahajääjate vahel. Maha võivad jääda ka praegused edukad majandused, kui poliitiline juhtkond ei mõista, kuidas riikidevaheline majanduskonkurents aina tihedamaks läheb.

USA kaotas oma juhtiva positsiooni pärast algset usutõusu Donald Trumpi maksupoliitikas, mis nüüdseks on kahanenud kõrgemate kütusehindade, nõrgema kõrgtehnoloogiliste toodete ekspordimahu ning dollari kõikumise tõttu.

Kogu edetabeliga saab tutvuda siit.

Konkurentsivõime edetabel koostatakse lähtuvalt sellest, kui soodne on riigi majanduskeskkond ettevõtete jätkusuutlikuks kasvuks, töökohtade loomisel ning üleüldiselt inimeste heaolu tõstmisel.

Hetkel kuum