Jaanus Vogelberg • 28. juuli 2019 kell 12:55

Austraalia hakkab Facebooki ja Google'it pitsitama

Mark Zuckerberg   Foto: Leah Millis/Reuters/Scanpix

Austraalia teatas, et loob esimese riigina maailmas eraldi ametkonna, mille ülesanne on teha järelvalvet Facebooki ja Google'i üle. Eesmärk on USA tehnoloogiahiidudele päitsed pähe panna.

Riigi rahandusminister Josh Frydenberg teatas, et 5 miljardi dollari suurune trahv, mille Facebook hiljuti USAs privaatsusreeglite rikkumise eest sai näitab, et regulaatorid võtavad teemat väga tõsiselt, vahendas Reuters.

"Need firmad on ühed maailma kõige võimsamad ja väärtuslikumad," sõnas Frydenberg. "Nad tuleb panna vastutama ja nende tegevus peab olema läbipaistvam."

Riik loob konkurentsi- ja tarbijakaitseameti eraldi üksuse, mis võtab luubi alla tehnoloogiahiidude algoritmid, mida viimased kasutavad reklaami sihtimiseks. Frydenbergi sõnul kavatseb valitsus algoritmidelt "loori tõsta". Veel plaanib Austraalia tugevdada privaatsust puudutavaid seadusi, klassikalise ajakirjanduse kaitset jm.

Muudatuste poolt on lobistanud traditsioonilised ajakirjandusväljaanded, nagu Rupert Murdochi meediaimpeerium News Corp.

Hetkel kuum