PM: Õpetajate palgatõusu varjutab ebavõrdsus

10. veebruar 2006, 07:26

Valitsus kinnitas eile õpetajate rõõmuks uued palga alammäärad, kuid vallajuhid peavad vajalikuks muuta ka haridusraha jaotamise põhimõtteid.

Kõrgeimad keskmised palgad olid 2004. aastal Saue ja Vaivara valla pedagoogidel ning madalaimad Narva-Jõesuus ning Häädemeeste vallas. Kui Eesti pedagoogide keskmine palk jäi siis 8000 piiridesse, oli Saue valla õpetajate palk juba üle 10 600 krooni ning Narva-Jõesuus vaid 5400 ja Häädemeestes 5620 krooni, kirjutab Postimees.

Häädemeeste vallavanem Urmas Aava tõdes, et tunamullu olid Häädemeeste valla õpetajate palgad tõesti Eestis madalamate hulgas, ning et riigi kehtestatud miinimumi välja maksta, taotles vald ministeeriumilt isegi lisaraha.

Miinimumpalga tõus aitab Aava sõnul küll valdadevahelisi palgaerinevusi ühtlustada, kuid tegeliku palga suurus sõltub siiski hariduse rahastamisest. Kui palju üks või teine kool raha saab, sõltub praegu eelkõige õpilaste arvust.

Riik maksab iga õpilase pealt nn pearaha u 13 000 krooni aastas. Väiksemate valdade ja erivajadustega laste koolide puhul lisanduvad veel koefitsiendid, mis summat veidi suurendavad. Praegune pearahasüsteem asetab väikekoolid raskesse olukorda, sest aineõpetajaid on tarvis vaatamata sellele, kas koolis õpib 50 või 500 õpilast.

Rahandusministeeriumi kohalike omavalitsuste talituse juhataja Sulev Liivik tõdes, et väiksemates maakoolides võib uute määrade jõustudes tõesti tekkida probleeme raha maksmisega, kuid selle lahendamiseks on hariduskuludest jäetud reservi jaotamata 66,4 miljonit krooni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing