USA: Iraani presidendi kiri ei paku lahendusi, nafta hind uuesti tõusul

09. mai 2006, 10:04

Nafta hind läks uuesti tõusule kui Valge Maja teatas, et esmaspäeval Iraani presidendilt saadud kiri ei vähenda USA meelekindlust Iraani tuumaprogramm peatada.

Iraani presidendilt Mahmoud Ahmadinejadilt USA presidendile adresseeritud 18 lehekülge pikk kiri käsitles ajalugu filosoofiat ja religiooni, ütles USA välisminister Condoleezza Rice agentuurile Associated Press. Praegu aktuaalsete teemade osas ei sisalda kiri midagi konkreetset, ütles Rice. Iraani väiteil pakkus kiri lahendusi kahepoolsete suhete parandamiseks.

Nafta hind New Yorgi börsil läks Iraani presidendi kirja tagasilükkamise peale uuesti tõusule. Juunikuu lepingutes kerkis nafta hind 39 USA senti 70,16 dollarile barrelist. See „kõrvaldas õrna lootuse, et USA ja Iraan alustavad otseläbirääkimisi,” kommenteeris CFC Seymour Ltd analüütik Bloombergile.

Algselt olid turud Iraani presidendi kirja tõlgendanud kui võimalust, et naftatarnete katkemise risk väheneb. Nafta hind langes USAs ja Euroopas ühel ajahetkel madalamale 69 dollarist barrelist.

21. aprillil kerkis nafta hind rekordilisele 75,35 dollarile barrelist kartustest, et suhete pingestumine Iraaniga võib naftatarned maailma suuruselt neljandast tootjariigist katkestada, vahendab Bloomberg.

Esmaspäeval kohtusid Hiina, Venemaa, Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa välisministrid New Yorgis USA välisministri Condoleezza Rice’iga, et arutada ÜRO resolutsiooni projekti, mis nõuab Teheranilt uraani rikastamise programmi lõpetamist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing