Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomase portfelli aasta kokkuvõte

04. jaanuar 2016, 14:51
Hiina börsimull lõhkes sel suvel.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160104/INVESTOR/160109957/AR/0/AR-160109957.jpg

Eelmisel aastal ei läinud mitu mu ootust täide ning börsidel kujunes olukord peadpööritavaks.

2015 oli aasta, kui Brasiilia majandus vajus langusse, aga Hiina majandus koges esimest tõsist tagasilööki pärast peaaegu 40 aastat kestnud kaelamurdvat kasvu. Eurotsoon suutis küll vältida Kreeka euroalast väljakukkumist, kuid Kreeka probleemid pole kaugeltki möödas. 2015 pidi olema ka see aasta, kui Ameerika Ühendriikide majandus saab jalad alla ning lõpule jõuab peatükk nimega "2008. aasta kriis". Paraku on USA majanduskasv osutunud keskpäraseks.

Portfelli kasv jäi seatud eesmärgile alla

Kuigi olen seadnud eesmärgiks kasvatada portfelli vähemalt 12 protsenti aastas, kasvas eelmisel aastal minu portfelli väärtus 17 225 euro ehk 7,7 protsendi võrra – 240 773 euroni. Siiski läks sellel paremini kui näiteks Vilniuse börsil või dollaripõhisel Vene börsil RTS, mis tõusid vastavalt 7,4% ja 6,7%. Bloombergi koostatud 93 parima börsi pingereas asetseks minu portfell 40. kohal. Tallinna börsi tõusule jääb aga minu portfelli tootlus rohkem kui kahekordselt alla, kuna eelmisel aastal tõusis meie kodubörs 19%.

Minu jaoks jäävad eelmist aastat iseloomustama Hiina augustikuine börsikrahh, euro kõikuv kurss, ebakindlus aasta teises pooles, tulemata jäänud jõuluvanaralli, kõikuv Venemaa börs ja nafta hind. Täitumata jäid prognoosid, et Hiina majanduse nõrgenemise tõttu tuleks aktsiaturgudele suurem korrektsioon ning et euro muutuks nõrgemaks kui dollar. Vahest ootasin ka seda, et nafta hind nii madalale ei kuku ning Euroopa ja USA keskpanga tegevus avaldab mu portfellile suuremat positiivset mõju.

Augustis aset leidnud Hiina börsikrahhi tõttu arvasin, et pärast seda võib tulla veel suurem langus. Paraku see hirm ei täitunud. Küll aga tegin Hiina tõttu oma portfellis väikese puhastuse. Müüsin ära tööstusgigandi ABB ja luksusfirma Burberry aktsiad. Mõlemad seetõttu, et nende käekäiku mõjutab kõvasti Hiina majandus. Aasta lõpus lõin enda huviks ka numbrid kokku, kuidas mõlemal ettevõttel läinud on. Selgus, et pärast müüki on ABB kukkunud 5% ning Burberry lausa 15%!

Uude aastasse ettevaatlikult

Aasta teine pool näitas, et turgudel on ebakindlad meeleolud, mille üheks põhjustajaks oli nafta hinna pidev kõikumine. Eelmise aasta alguses poleks osanud arvata, et nafta hind kukub rohkem kui 11 aasta madalaimale tasemele, ning näis, et kõik, mis alla 50 dollari taset, on puhas võit investorile. Seetõttu saigi ostetud Norra naftatootja Statoili aktsiaid, kui nafta alla 50 dollari taset langes. Nafta hind kukkus aasta viimases kvartalis aga allapoole 40 dollari taset ja see mõjutas kõiki naftatootjad, sealhulgas ka Statoili. Samas ma ei välista, et ostan Statoili aktsiaid juurdegi, kuna tegemist on tugeva Norra ettevõttega. Mis puudutab aga nafta hinda, siis arvan, et see jääb ka tänavusel aastal volatiilseks.

USA intressimäära tõus oli detsembris ära ning nüüd võiks jääda mulje, et turgudele tuleb rahulikum aeg. Samas olen seda meelt, et selle aasta esimene pool võib tulla kahvatu. Kuigi Euroopa Keskpank pikendas oma stiimulprogrammi ning USA keskpank andis intressimäära tõstmisega märku, et Ühendriikide majandus on tugevamaks muutunud, pole see börsidele suuremat hoogu sisse andnud. Põhjus võib olla selles, et aktsiahinnad on juba mõlemale sündmusele varasemalt ära reageerinud.

Kuna Hiina majandusele prognoositakse kasvu nõrgenemist ja USA majanduskasv on olnud keskpärane, siis on praegu keeruline prognoosida, kust võiks uuel aastal maailmamajanduse kasvutõuge tulla. Samas võib selleks olla India või miks mitte ka eurotsoon.

Portfelli parim aktsia Microsoft

Eelmisel aastal tegi suurima tõusu minu portfellis Microsofti aktsia. See on mulle mõnevõrra üllatuseks, sest Microsoft on suur tehnoloogiahiiglane, kelle aktsialt nii järsku tõusu poleks osanud loota. Pettumuse valmis Apple, mille aktsia oli eelmisel aastal minu portfelli nõrgim. Ka Buffetti ettevõtte Berkshire Hathaway aktsia esines kesiselt. Vanameistril endal läks mitme suure positsiooniga eelmisel aastal börsil kehvasti. Mõned eksperdid on avaldanud ka kahtlust, et Buffetti alfa ehk suhtarv, mille abil on võimalik hinnata aktiivse portfellijuhtimise tulemuslikkust, on pikemas langustrendis.

Kodubörsilt sai eelmisel aastal ostetud Tallinki ja Tallinna Vee aktsiaid ning LHV allutatud võlakirju.

Aga mis seal salata, iga investor on ikkagi iseenda Buffett ja nii on ka minu uue aasta eesmärgiks saada positiivne alfa ning tootluseks 12 protsenti!

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. January 2016, 14:51
Otsi:

Ava täpsem otsing