Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: Microsoftil koht minu kullafondis

29. jaanuar 2016, 07:00
Microsofti tegevjuht Satya Nadella on suutnud firmale uue hoo sisse lükata
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160129/INVESTOR/160129627/AR/0/AR-160129627.jpg

Öeldakse küll, et ära armu enda investeeringutesse, aga antud juhul paigutaksin Microsofti küll enda investeeringute kullafondi. Keerulisel ajal on nende head tulemused just see rohi, mida mu jaanuaris pihta saanud portfell vajab.

Neljapäeval pärast USA börsipäeva lõppu tegi Microsoft avalikuks enda majandusaasta teise kvartali tulemused ja neid nähes oli mul näol mõistagi lai naeratus. Firma korrigeeritud käive ja kasum ületasid analüütikute ootusi ja aktsia rallis järelturul üle 4%.

Põhimõtteliselt oli vaid üks peamine negatiivne asi kogu tulemuste peale ja see on Microsofti nutune telefoniäri. Hiljuti kirjutasid nad korstnasse 80% Nokialt 9,4 miljardi dollari eest ostetud telefoniärist ja firma sõnul kukkus käive teises kvartalis aastases võrdluses lausa 49%. Vaadates, millistes raskustes on langeva kasumi ja kehva müügiga Samsung, ja isegi Apple prognoosib käibe kahanemist, siis Microsoftilt pole niikuinii midagi paremat loota.

Telefonid kõrvale jättes läks muudel Microsofti äridel hästi ja firma on sedavõrd mitmekesistanud enda teenuste ja toodete portfelli, et Windows ja Office ei paista enam õieti silmagi.

Microsofti sõnul teenisid nad 1,3 miljardit dollarit käivet Surface’i seadmete müügist ja kuigi seda on 29% rohkem kui aasta tagasi, siis mind see täielikult ei rahulda. Võrdluseks: Apple teenis sama ajaga ainuüksi Maci arvutite müügist 6,75 miljardit dollarit ja kui me lisame siia iPadid ka, siis vahe Microsoftiga on enam kui kümnekordne. Samas see näitab, et Microsoftil on veel kõvasti ruumi kasvada ehk lisaraha teenida.

Windows kahekordistas kasutajate arvu

Hästi läks Microsofti pilveteenustel, mis on endiselt nende kõige kiiremini kasvav äri. Microsofti sõnul on nende pilveteenuste kasutus tõusnud aastaga 70% ning nende Azure, mis konkureerib näiteks Amazon Web Service’iga, kasvatas aastaga käivet 140%.

Ilmselt kõige üllatuslikumalt näitab Microsoft head minekut enda traditsioonilises äris ehk operatsioonisüsteemide müümises. Läinud suvel turule toodud Windows 10 on firma sõnul installeeritud juba 200 miljonile arvutile, mida on kaks korda rohkem kui septembri lõpus. Tasub meenutada, et Microsoft võttis Apple’ist eeskuju ja lubab nüüd operatsioonisüsteemi tasuta uuendada.

Mul on hea meel näha, et pärast Monkey boy ehk Steve Ballmeri lahkumist on Microsoft Satya Nadella juhtimisel tõepoolest teinud kannapöörde ja astunud toodete ja teenustega 21. sajandisse. Pilveteenused on endiselt väga suur optimismiallikas ja Windowsi tõus tuhast kindlustab Microsofti positsiooni laial rindel.

Aktsia seisukohalt muudab mind vaid veidi murelikuks Microsofti kasumi-hinna suhe (P/E), mis on tõusnud juba 35 peale (võrdluseks Apple’i tagasivaatav P/E on vaid 10,0). Optimismi aktsia suhtes ma selgitasin ära, kuid see paneb mind kartma, et mõne negatiivse uudise korral võib langus seetõttu võimendatud olla.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. January 2016, 06:59
Otsi:

Ava täpsem otsing