Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Sulge Tutvustus

Investor Toomas: rehvivilin tasus ära

02. veebruar 2016, 12:00
Rehvivilinaga PIN-kalkulaatori järele sõit tasus ära.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160202/INVESTOR/160209922/AR/0/AR-160209922.jpg

Peaaegu pooleteist aasta jooksul olen müünud neli positsiooni ning nüüd tagantjärele vaadates näen, et see on end õigustanud.

Eelmise aasta augusti lõpus, kui aktsiaturgudel toimus Hiina ja maailmamajanduse ebakindluse tõttu äkiline krahh, pani see ka mind portfelli tõsisema pilguga üle vaatama. Tegemist oli hommikuga, kus ma autoga rehvide suitsedes koju sinna ununenud PIN-kalkulaatori järele sõitsin, et aktsiaid müüa.

ABB ja Burberry, millele ma juba pool aastat enne augusti kukkumist olin silma peale pannud, tundusid sel hetkel olevat need, mis esimesena kaubaks lähevad. Vaadates nüüd mõlema aktsia käekäiku, on müümine end õigustanud. ABB on pärast müüki kukkunud 6 protsenti ning Burberry 11,5 protsenti. Siinkohal tuletaksin meelde ka seda, et augustis mõtlesin korraks müüa portfellis olevad positsioonid pooleks ehk 50% kõikidest aktsiatest.

Täpselt aasta aega tagasi müüsin vasekaevandaja Southern Copperi aktsiad, mis on pärast seda langenud 7,5 protsenti. Veel enne seda, 2014. aasta 3. novembril otsustasin müüa USA börsil kaupleva Jaapani aktsiafondi EWJ. See on pärast müüki langenud 6 protsenti.

Endale õlale ei patsuta

Kindlasti pole selle postituse eesmärk ennast upitada, et kui tark ma mingil ajal olen aktsiate ja börside alal olnud. Tegemist on lihtsalt kokkuvõttega, kuidas läinud on ja kas aktsiamüük ennast õigustas. Samamoodi võiks ma tuua välja neid aktsiaid, mida olen plaaninud osta, kuid pole ostnud, ja mis tõusu need hiljem teinud on. Üks neist on näiteks odavlennufirma Ryanair. Eelmise aasta alguses tekkis korraks ka mõte põigata kaitsetööstusse, kuid otsustasin oma rahumeelsete vaadete pärast sinna mitte investeerida. Samas on need aktsiad teinud pärast seda paarikümneprotsendilise tõusu.

Samamoodi võiksin mõelda ka nende aktsiate peale, millesse ma kiivalt usun, kuid mis on praegu nõrgaks osutunud. Näiteks Euroopa fond, Berkshire Hathaway, Volkswagen või Statoil. Pean siin aga arvestama, et pikaajalise investorina saan börsil oma ainukeseks sõbraks pidada vaid aega.

Samale vankrile ei plaani uuesti hüpata

Tihtilugu kipuvad investorid oma investeeringutesse armuma ja nendest ei taheta loobuda ka siis, kui investeering kaotab. Usun, et praegune maailmamajanduse seis on loonud olukorra, kus ma vana romaani ABB, Burberry, Southern Copperi ja EWJga ei hakka uuesti üles soojendama. Kuigi Goldman Sachs teatas selle aasta alguses, et prognoosib luksuskaupade müüjatele, kelle hulgas on ka Burberry, 20% tõusu, usun, et ei hüppa samale vankrile uuesti.

Tagantjärele tarkus on see kõige targem, kuid investoril ei maksaks minevikus tehtud vigade tõttu pead norgu lasta, sest minevikus elamisega ei ole pilk suunatud tulevikku. Ja tulevikku vaatamine on aktsiaturgudel kõige tähtsam.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. February 2016, 12:11
Otsi:

Ava täpsem otsing