Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasa pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Lerøy Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas: minu kriisiplaan

14. märts 2016, 15:12
Karu näitas aasta alguses börsidel oma hambaid.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160314/INVESTOR/160319866/AR/0/AR-160319866.jpg

Otsustasin, et täidan lugejate ees ühe lubaduse, milleks on enda portfelli kriisiplaani avalikustamine. Kriisi ma küll ei prognoosi, aga valmis tuleb alati olla.

Kriisikava koostamisel võtsin mõõdikuteks erinevate varade või toorainete hinnad, mis teatud punkti jõudes peaks minu jaoks tööle panema häirekella kapituleerumiseks. Olen valinud just need varad, kuna pean neid olulisteks näitajateks maailmamajanduse ning investorite meeleolude kohta. Ühtlasi pean ma neid varaklasse ka suhteliselt lihtsalt mõistetavaks.

Ankrud, millest kriisplaani koostamisel lähtusin, on esiteks nafta hind. Kui Brent toornaftabarreli hind peaks langema 20 dollarile ja alla selle, on see märk, et maailmamajanduses on suur nõrkus ja tarbimine oluliselt vähenenud. Brenti hind langes 20. jaanuaril 27,88 dollarini, mis on rohkem kui kümne aasta madalaim hind. Sellest allapoole pole Brent langenud. Täna kaupleb Brent 40 dollari lähedal.

Kulla hind. Kuld on teatavasti üks börside hirmumõõdikutest ja mida kallim see on, seda ebakindlam on tavaliselt olukord maailmamajanduses. Lisaks avaldavad kulla hinnale mõju ka geopoliitilised konfliktid. Kullauntsi hind on eelmise aasta detsembri põhjast 1051 dollarilt tõusnud 1260 dollarile, mis on 20 protsenti tõusu. Sellega on kulla hind jõudnud pulliturule. Minu kriisistsenaariumi järgi peaks kulla hind jõudma 1500 dollarini. Siis vajutaks mina häirenuppu.

Dow Jones kukub alla 15 000 punkti taset. Enda eelmise aasta mais saavutatud tipust kukkus Dow Jones selle aasta 11. veebruariks 14,5%. Erinevalt näiteks Jaapani või mõnest areneva turu börsiindeksist ei jõudnud Dow Jones veebruaris karuturule ehk ei kukkunud üle 20% tipust. Arvan, et 15 000 punkti piir võiks olla investoritele ka psühholoogiliseks piiriks, millest läbi kukkudes vallandab see börsidel paanika.

Hirmuindeks VIX tõuseb 40 punktini. VIX on sarnane kullaga – mida kõrgemal see on, seda suurem on turgudel ebakindlus. Reedel kukkus VIX 8,6%, 16,5 punktini, mis on juba üsna madal tase. Meenutagem, et finantskriisi tipus 2008. aastal oli VIX 45 punkti lähedal.

USA 10aastase tähtajaga riigivõlakirja tootlus langeb. Ei tasuks arvestamata jätta ka võlakirjaturuga. Kunagi ütles Bill Clintoni poliitikanõunik James Carville, et sooviks järgmises elus sündida võlakirjaturuna, kuna siis saaks aeg-ajalt teistega norida ja neid hirmutada. Pean ka ise võlakirjaturgu tähtsaks ja kui USA 10aastase riigivõlakirja tootlus peaks langema alla 1%, siis mõtlen börsilt lahkumisele. Tegemist on investorite poolt hinnatud varaga ning USA võlakirju peetakse maailma turvalisimaks. Praegu on 10aastase võlakirja tootlus 1,96%.

Selline on minu kriisiplaan ja minu ankrud börsidel. Kuigi kriisi tulekut ma tõenäoliseks ei pea, on mul vähemalt kava välja töötatud, millest juhinduda. Samas ei välista ma ka seda, et kriisinimekiri võib osutuda hoopis suurepäraseks ostunimekirjaks ehk võib osta siis, kui teised paanikas müüvad.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. March 2016, 15:12
Otsi:

Ava täpsem otsing