Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Investor Toomas

Toomas on Äripäeva poolt välja mõeldud tegelane. Tema käsutuses on reaalne raha, mida hakati 2002. aasta algusest investeerima aktsiaturgudele. Investor Toomase investeerimisotsused langetab Äripäeva börsitoimetus.

Investor Toomas: käisin Soome börsiguru jutul

16. märts 2016, 13:45
Seppo Saario on Warren Buffetti kõrval üks investor Toomase kauaaegseid eeskujusid.
http://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160316/INVESTOR/160319784/AR/0/Seppo-Saario-investor-Toomas.jpg

Kui varem olen oma portfelli lasknud mitmel korral analüüsida arvutiprogrammil ja kohalikel pankadel, siis eile varahommikul haarasin portfelli näppu ja sõitsin investeerimisnõu küsima Soome börsigurult Seppo Saariolt (77).

Kes olekski parem nõu andma, kui mitte pikki aastaid börsidel elatist teeninud kohalik Buffett. Eriti ajal, kui finantsturge on vähem kui aasta jooksul tabanud kaks korralikku vapustust, Euroopa börsid ei saa vaatamata keskpanga ponnistustele korralikult kohapealtki minema, USA S&P 500 indeks on viimase 12 kuuga tootnud rohkem kui 3% miinust ja tooraine hindadest pole mõtet rääkidagi.

Saario võõrustas mind oma avaras kolmekorruselises Kauniaineni eramus (üsna sarnane minu väljamõeldud koduga Nõmmel), napilt 30 minuti autosõidu kaugusel Helsingist. Pakkus jõhvikamahla ja šokolaadiglasuuriga kihilisi küpsiseid, kuulas, kes ma selline üldse olen ning heitis hakatuseks pilgu minu portfellile.

Küsimusi tekitab Statoil

Alles hiljuti Soomes oma viimase investeerimisraamatu täiendatud 12. trüki avaldanud, selle nädalaga läbi müünud ja juba 13. kordustrükigagi maha saanud Saario uuris minu portfelli huviga. „Madal risk, sest erinevad ettevõtted ja erinevad turud, suhteliselt konservatiivne,“ kõlas tema kiire diagnoos.

„Ma ei mõista ainult, miks sul Statoili on,“ jätkas ta. „Keskmine nafta tootmise hind on Norras 36 USA dollarit barreli kohta. Nad ei suuda sellise kulutaseme juures midagi teenida. Samuti on gaasi hinnad madalad. Miks sul ei ole naftafirmasid, mis toodavad naftat Lähis-Idas? Tootmiskulu Kuveidis on 9 dollarit barreli kohta, 10 dollarit Saudi Araabias, 11 dollarit Iraagis ja 12 dollarit Araabia Ühendemiraatides.“

Vaatamata mõningasele kriitikale, tunnustas ta minu ajalooliselt head tootlust ja julgust oma portfelliga avalikkuse ees olla. Aktsiatest kiitis Saario Tallinkit, teatas, et tal endalgi on portfellis mulle palju peavalu valmistanud EXSA sümboli alt leitav ETF, kuid tõdes, et Apple’i aktsiasse puudub tal kindlus. Samuti leidis Soome tuntuim börsihai, et minu portfelli vaba raha osakaal on endiselt liiga suur. Seda enam, et parema idee puudumisel leiaks turult kapaga korralikke dividendiaktsiaid.

Soomes ühtki kohalikku investor Toomast  Saario sõnul ei tegutse.

Ennustab langust USA aktsiatele

Kõige suurem risk varitseb tema hinnangul aga hoopis ookeani tagant. Saario viipas mind oma Maci arvuti juurde ja osutas USA aktsiate 200 päeva libisevale keskmisele, mis viitab aina kasvavale ohule.

„Ma usun, et oleme USA aktsiate langustrendi alguses, aga ma pole päris kindel, sest viimased päevad on olnud väga tugevad,“ rääkis ta. „Ma arvan, et mais on selge, kas oleme langustrendis. Ma ütleks, et 70% tõenäosusega liigub trend praegu alla. See tähendab, et ka enamik ettevõtteid.“

Ta lohutas siiski, et minu USA aktsiad on üsna tugevad ja peavad seetõttu ehk langusele paremini vastu. Siiski eelistaks ta enda sõnul USAst Microsofti aktsiale Google’it ja Facebooki. Vaatamata mõningastele erimeelsustele, olen Saarioga põhimõtetelt sarnane investor. Küll annaks mul temalt õppida riskijulgust ja pealehakkamist. Saaks rutem pensionile.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. March 2016, 13:43
Otsi:

Ava täpsem otsing