Raamatupidamise seadus ja sõiduautomaks

08. mai 1998, 00:00

Raamatupidamise seadus ja hea raamatupidamistava ei reguleeri äriühingu maksustamist ega maksukoormust. Maksustamist reguleerivad maksuseadused.

Raamatupidamise seaduse § 1 kohaselt on raamatupidamise seaduse eesmärgiks õiguslike aluste loomine ning põhinõuete kehtestamine rahvusvaheliselt tunnustatud põhimõtetest lähtuva raamatupidamisarvestuse ja -aruandluse korraldamiseks Eesti Vabariigis.

Eesti Vabariigi hea raamatupidamistava tugineb rahvusvaheliselt tunnustatud põhimõtetele. Raamatupidamise seaduse eesmärk on tagada äriühingute raamatupidamisarvestuse ja -aruandluse usaldusväärsus ning võrreldavus.

Meeldiv oli 24. veebruari 1998. aasta Financial Times'i lugedes tõdeda, et meie äriühingute aruandlust peetakse usaldusväärseks.

4. mai Äripäevast võisime aga lugeda, et liisingufirmade liidu tegevdirektori Reet Hääle sõhul ohustab raamatupidamistava järgimine ettevõtlust. Kas siit võib välja lugeda seda, et hea raamatupidamistava ohustab liisinguliidu liikmete ettevõtlust või et sõiduautodelt tagastatav käibemaks on Eesti majandusarengu mootor (artikkel käsitles ju tegelikult käibemaksu)? Mõtlema paneb asjaolu, et tootlike objektide rentnikel ei ole tekkinud probleeme hea raamatupidamistava järgimisel.

Eesti Vabariigi raamatupidamise toimkonna juhend nr 10 «Rendiarvestus» (RTL, 1997, 159/160) käsitleb kasutus- ja kapitalirendi kajastamist raamatupidamisarvestuses ja -aruandluses. Meeldiv oli esmaspäevase Äripäeva ärikonsultatsiooni ja koolituse rubriigis leida toimkonna juhendi parafraase, kuid meeldivam oleks olnud leida viide algallikale, nagu seda nõuavad rahvusvaheliselt aktsepteeritud käitumisreeglid. Rubriigis leiame juhendi punktid C2 lõiked 1 ja 3 ja C3 lõige 4.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing