E-aabits kergendab sisseelamist

Kristi-Jette Remi 18. veebruar 2004, 00:00

Vaatame sisseelamisprogrammi kui koolitust, mille eesmärk on anda organisatsioonist tervikpilt ja tutvustada tähtsamaid valdkondi, millega tuleb töötajal paratamatult kokku puutuda ja mille tundmine aitaks tulijal kiiremini sisse elada uude kollektiivi.

Olgu koolitus nii põhjalik ja pikaajaline kui tahes, suudab uus töötaja korraga vastu võtta vaid piiratud koguses uut informatsiooni. Uued näod ja nimed. Uued situatsioonid ja uued ülesanded. Kõik on esimesel tööpäeval uus ja sisseelamiseks kulub vähemalt kuu, kui mitte kolm. Virtuaalse uue töötaja kohanemiskursuse eesmärk on anda uuele inimesele võimalus tutvuda töökohaga seonduvaga ka iseseisvalt, sõltumata tööajast ning juhendaja või tugiisiku töögraafikust, jõukohaste ?ampsudega?. E-materjal mahutab oluliselt rohkem informatsiooni kui kolleegide või personalitöötaja loengusari. CD-l või intranetis paikneva uue töötaja kursuse korduv läbimine ja ka sirvimine pärast katseaega toetab individuaalse konsultatsiooni vormis toimuvat sisseelamisprogrammi. Eri taseme töötajatele sisseelamisprogrammi koostamisel pole mõtet materjali kattuvat osa dubleerida. E-kursus võimaldab materjali suunata ja kihistada ? ainult juhile ja ainult tootmistöölisele vajalik teave on mõistlik eristada, et igaüks jõuaks vaid temale oluliseni. Uuele töötajale mõeldud infopank on üks, kuid ametist ja struktuurist tulenevalt kindlaks määratud teed pidi jõuab iga uus töötaja just tema jaoks tähtsa infoni.

Tavaliselt kogutakse paari kuu kuni poole aasta jooksul tööle tulnud inimesed kokku ning korraldatakse siis ühine organisatsiooni tutvustav üritus. Infotehnoloogiliste vahenditega realiseeritud sisseelamisprogramm võimaldab igal uuel töötajal alustada organisatsiooni tundmaõppimist kohe.

  • Katre Pruul, AS MicroLink Eesti :
    Meie ettevõttes algab uue töötaja esimene tööpäev sellega, et mina saadan talle elektroonilise ?rebase? käsiraamatu, kus on info firmas toimuva kohta, infovahetuse reeglid, kombed, eesmärgid, link firma struktuuri, toodete ja teenuste leidmiseks, kirjutamata reeglid, telefonid, tähtsamate klientide tutvustus, sisekord, puhkused ja soodustused MicroLinki töötajatele. Samuti ülavaade üritustest, lõunapauside pidamisest, joogiautomaadi kasutamisest.

Inimesele tehakse ringkäik kogu ettevõttes, selgitatakse osakondade spetsiifikat ja tööülesandeid. Uue töötaja kohta saadetakse kollektiivile e-kiri, kus on tema lühitutvustus, peamised tööülesanded, pilt ja kontaktandmed.

  • Gerly Jõgi, ASi Kalev koolitusspetsialist:
    Kalevis on töötaja käsiraamat paberil. Töötaja saab selle esimesel päeval. Seal on sees ettevõtte tutvustus, sisekord, infoabi, kollektiivleping, soodustused, arvutikasutamise põhimõtted ning töötaja ametikohast sõltuv muu informatsioon, nagu toiduhügieen ja tootetutvustused.

Uuele töötajale korraldatakse lisaks ka koolitusprogramm, kus tutvustatakse erinevate osakondade tööd ning seoseid uue töötaja tööga. Esimesel tööpäeval tutvustatakse uut inimest kõikidele töötajatele. Uuele tootmisosakonna töötajale määratakse konkreetne juhendaja ? juhendaja õpetab töötajat umbes kuu aega.

Arvestame, et inimene on teisest nädalast võimeline tööprotsessi panustama, algul võtavad tööd lihtsalt rohkem aega. Täielikuks sisseelamiseks arvestame pool aastat või rohkemgi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:37
Otsi:

Ava täpsem otsing