Osav veokijuht säästab iga kümnenda paagi kütust

Rivo Sarapik 25. veebruar 2004, 00:00

Mercedes-Benzi esindaja Silberauto pakub juhtide koolitust kolmandat aastat. ?Tegemist ei ole juhtide sõitma õpetamisega, vaid neile kogu tarbesõiduki võimaluste selgitamisega,? räägib Silberauto koolituse projektijuht Aivar Kuivkaev. ?Uued veokid on täis elektroonikat ning veoki võimalusi maksimaalselt ära kasutades säästab juht autot ja raha.?

Koolitus koosneb Mercedesel kolmest osast: esimene tutvustab juhile veokit üle andes veoki eripära ja omadusi, teine osa on ohutu juhtimise koolitus ning kolmas keskendub säästvale sõidule. Sõidetakse kliendi ostetud autoga. Kõik kokku võtab ühe päeva.

Ohutu sõidu koolitus selgitab juhile, kuidas sõiduk kriisiolukordades käitub. Seda nii koormaga kui ilma.

Säästliku sõidu õppimiseks läbib juht täislastis sama distantsi kaks korda. Esimene kord enne, teine pärast loengut. ?Võib säästa nii keskmises kiiruses kui ka kütuses, näiteks on selgunud, et 100 kilomeetri kohta säästis juht ökonoomselt sõidukit kasutades 10 liitrit kütust ehk iga kümnenda paagitäie saab firmaomanik tasuta,? lisab Kuivkaev.

Sõidukoolitust saab läbida nii uue veoki juht kui ka juba vana klient. Lisaks treenitakse sellest aastast alates ka kaubabusside juhte. Koolitused toimuvad nii esindustes kui vajadusel ka kliendi juures firmas.

Iveco esindaja IV Plussi juhataja Toivo Urva räägib, et nemad sellist koolitust ei paku. ?Pole vaja, selleks on autokoolid ja talvel ka näiteks jäärajad ekstreemsemates tingimustes sõitmise harjutamiseks,? selgitab Urva. ?Pealegi ei ole me autod nii keerulised, et juhid nendega toime ei tuleks.? Küll tutvustatakse veokit ja kaubikuid juhile üleandmisel.

Scania Eesti ASi turundusjuht Alar Prääm selgitab, et veoki üleandmise koolitus on sõiduki hinna sees, ökonoomse sõidu koolitus on tasuline. ?Ökonoomse sõidu koolitusel filmitakse juhi sõiduvõtteid ja analüüsitakse neid hiljem,? selgitab Prääm. Enne sõitma hakkamist peetakse ka loeng.

MANi esindaja Keil MA pakub MANi veokeid tutvustavaid koolitusi vaid firma suurklientidele.

Renault? ja Sisu veokeid müüva Sisu Auto Eesti ASi tegevjuht Priit Karjus selgitab, et juhile räägitakse veoki üleandmisel selle õigest ekspluatatsioonist, kuid regulaarseid kursusi ei tehta. Selle aasta jooksul peaksid need toimuma hakkama. ?Renault? veoki ostjad saavad auotga kaasa programmi, millega saab jälgida näiteks kütusekulu. Seda saavad kasutada ka firmajuhid juhtide hindamiseks,? lisab Karjus. q

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:38
Otsi:

Ava täpsem otsing