ID-kaarte trükitakse üliturvalises keldris

Villy Paimets 30. juuni 2004, 00:00

Külaskäik sellesse ülivalvatud keldrisse nõuab eelnevat registreerumist. Sissepääs on Hansapanga oma töötajate uksest, eesruumis asub paksust ja tumedast klaasist valvurikapike, kus istuvale inimesele tuleb esitada isikut tõendav dokument ja andma ka allkirja.

Trüb Baltic AS tegevdirektor Andreas Lehmann juhatab meid trepist alla. Tal on kaelas Olympic Casino võtmepael, kuhu on kirjutatud ?võtmeklient?.

Esimene lüüs: koridor, kuhu sisse minnes ei saa enne edasi, kui selja tagant on uks lukku vajunud, alles siis saab teise ukse lukust lahti.

Seejärel korjatakse ära mobiilid, seda ettekäändel, et muidu me äkki teeme salaja pilti. Teine lüüs näeb välja kui imeväike telefoniputka, kuhu peab kaarti näidates sisse minema, seejärel lähevad uksed mõlemalt poolt lukku. Et teist ust lahti saada, peab sees jälle kaarti näitama. Kapp on kaalutundlik ja kohutavalt kitsas.

Esimene liini peal teevad kaks naisterahvast pangakaarte, silma järgi otsustades on tegemist Hansapanga, Ühispanga ja Nordea panga kaartidega.

Järgmises ruumis on turvaülem ja suur seif. Seifi uks on oma pool meetrit paks ja avaneb ainult kahe erineva võtme ja kahe erineva kaardiga, kaardilugejad asuvad teineteisest umbes kolme meetri kaugusel. Ja kui paks uks on lahti, siis seal on veel üks uks, tumedast klaasist. Kogu ruum on umbes 30 ruutmeetrit suur ja seal hoitakse ID- ja muude kaartide toorikuid. Ruumi seinad on vibratsioonitundlikud ? alarm käivitub kohe, kui keegi tahab ennast sisse puurida. Loomulikult on seal nagu igal pool ka liikumisandurid ja valvekaamerad.

Lõpuks paistab läbi klaasseina ID-kaardi masin. Masin on väike, nii kolm-neli meetrit pikk ja ehk meeter lai, inimese kõrgune. Masinal on neli laserit, mis teevad turvaelemente ja kannavad kaardile nii isiku foto kui allkirja.

Seejärel näeme masinat, mis paneb kaardid ümbrikusse ja isegi liimib ümbrikud kinni.

Järgnevad valmis kaartide väljastamise ruum ja seda kontrolliv väravaruum. Ruumi seintel torkavad silma meeste pildid - need on need turvamehed, kes tohivad kaartidel järel käia. Läbi 8 sentimeetri paksuste kuulikindlate klaaside võib imetleda arvatavalt Eesti valvatuimat olmeprügikonteinerit).

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:34
Otsi:

Ava täpsem otsing