Esmaspäev 27. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tekstiilitööstuse tulemusi tõmbab alla nafta ja tooraine hinna tõus

Liis Kängsepp 22. november 2004, 00:00

?Meie ostjad pööravad suurt tähelepanu sisseostuhinnale ja kuigi ümberringi kõik asjad kallinevad, siis klient ootab, et tema jaoks läheksid asjad odavamaks,? sõnas ASi Wendre juht Urvo Martens, kelle hinnangul on turusituatsioon pärast Euroopa Liiduga liitumist teravnenud.

Martensi sõnul annab tooraine kallinemisele topeltlöögi nafta hinnatõus, kuna nende tootmises toormeks kasutatav kiud on naftaprodukt.

Wendre põhikonkurent AS Toom Tekstiil on tänaseks juba hindu tõstnud, kuid sellest hoolimata on nende kasum eelmise aastaga võrreldes umbes kaks korda kukkunud. ?Arvan, et tulemus rahuldab meid,? sõnas Toom Tekstiili juht ja omanik Illimar Toom, lisades, et ilmselt on õigem natuke efektiivsemaks muutuda. ?Hindade tõstmine on üpris pingeline, see on raskem kui alandamine.?

?Turg on praegu väga heitlik,? ütles ASi Mivar juht Aado Rulli. ?Võib öelda, et teki- ja padjatööstus on madalseisus ja see on suuresti seotud toorme hinnatõusuga.?

Autotööstusele vaipu ja matte tootev AS Mistra-Autex näitab küll eelmise aastaga võrreldes tunduvalt paremat tulemust, kuid tegevjuhi Priit Tamme sõnul läheb nendegi tooraine aasta algul kallimaks. ?Kui tooraine kallineb ja hinda tõsta ei saa, tuleb leida muid vahendeid, et säilitada sama kasumimarginaal,? sõnas ta. ?Autotööstuses on väga raske uusi kliente leida, ei ole ajakirjandusest lugenud, et oleks uus automark leiutatud.?

Endiselt läheb kõige kehvemini kõige suuremal tootjal ? AS Kreenholmi Valdus suurendas tänavust kahjuminumbrit kolmandas kvartalis umbes 45 miljoni krooni võrra. Kokku ulatub Kreenholmi tänavune kahjum 67 miljoni kroonini.

Kreenholmi emafirma Boras Wäfveri börsile esitatud kvartaliaruandes on kirjas, et restruktureerimine hakkab mõju avaldama järgmisel aastal, mil on plaanis ka turgude võitmiseks agressiivsemat tööd teha. Millised plaanid rootslastel täpsemalt on, seda Boras Wäfveri tegevjuht Thomas Widstrand eelmisel nädalal rääkida ei soovinud.

OÜ Pärnu Linavabrik juht Arvo Villmann ei nõustunud kvartalitulemusi eraldi avaldama, kuid möönis, et tallegi valmistab meelehärmi toorainehindade tõus ning dollari langus. ?Meil on see probleem juba mitu aastat ? ostame toorainet Euroopast ja põhiturud on Ameerikas. Meid nõrk dollar ei rõõmusta sugugi, pigem vastupidi,? sõnas ta. Aprillis lõppenud majandusaastal teenis linavabrik 417miljonilise käibe juures 93 miljonit kasumit.

ASi Baltex 2000 juhti Meelis Virkebaud ei õnnestunud eelmise nädala jooksul tabada.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing