IKEA teeb panuse Briti ja Venemaa turule

Tõnis Arnover 13. jaanuar 2006, 00:00

IKEA-l on juba Suurbritannias 14 mööbli- ja sisustuskaubamaja. Sellega on see turg Saksamaa ja USA järel firma jaoks tähtsuselt kolmas. Sel nädalal teatas aga kontsern uuest plahvatuslikust suurenemisplaanist. Nimelt ehitatakse seal lähiaastail juurde veel 10 kaubamaja. Investeeringud küünivad 24 miljardi Eesti kroonini.

Täiesti uut strateegiat näitab kaubamajade asukoha valik. Kui seni on kõik IKEA kaubamajad paiknenud Briti suurlinnade servades, siis uued tulevad linnasüdamesse.

Niisugusel otsusel on puht Briti oludest tingitud mitu põhjust, ütles IKEA esindaja Suurbritannias Giorgio Rondelli. Briti liiklusmudel ei soodusta linnadest sisse- ja väljasõidu arendamist, vaid pigem püüab seda piirata. Seetõttu kulub klientidel IKEA linnapiiril asuvatesse kaubamajadesse jõudmisele palju aega. Lisaks jäi IKEA pärast pikka juriidilist vaidlust ilma suurest krundist Manchesteri lähedal. Nii otsustaski mööblikontsern tulla klientidele lähemale, eriti kui Suurbritannias on ehitusloa saamine linnasüdamesse lihtsam kui äärelinna. Kümnest ehitatavast mööblikaubamajast esimene valmib Coventrys 2007. aastal. See tuleb eriti suur, 30 000 ruutmeetrit, järgmised on poole väiksemad.

Veelgi vägevamad plaanid on IKEA-l Venemaal, kus Rootsi kontsern pole kaheksa aastaga veel kasumisse jõudnud. IKEA asutaja ja põhiomaniku Ingvar Kampradi sõnul investeeritakse sinna lähiaastail veel 50 miljardit krooni. Olemasolevale kolmele mööblikaubamajale hakkab lisanduma kaks kaubamaja aastas.

Hiljutisel juhatuse laienemisstrateegia arutelul kaitses Ingvar Kamprad Venemaale, Kasahstani ja Valgevenesse minekut, öeldes, et esialgsele kahjumile vaatamata tõotab just sealt tulla edaspidi suuri kasumeid. Nooremad juhatuse liikmed seevastu eelistasid Ameerika, Hiina ja Jaapani turgu.

Jaapan ongi järgmine uus turg, kuhu IKEA sel aastal siseneb. Kevadel avatakse seal esimene kaubamaja ja aasta lõpupoole tuleb teine. Ilmselt on viivituse üheks põhjuseks olnud ka Jaapani pikaajaline majandusseisak. Nüüd näitavad aga kõik märgid, et Jaapan on korraliku majanduskasvu teel tagasi.

Soomes on IKEA-l plaanis laiendada kaht olemasolevat kaubamaja, enne kui tuleva aasta lõpul valmib Raisios kolmas. Kümme aastat tagasi Espoos valminud pood on IKEA Soome tegevuse juhi Eeva Jalo väitel lootusetult väikseks jäänud, kuid laiendustööd võetakse ette ka kolm aastat tagasi valminud Vantaa kaubamajas, kuigi see on suurem kui Raisiosse tulev.

Et IKEA huvi on selgelt suunatud suurematele turgudele, siis Balti riikidesse esialgu ei tulda.

IKEA firmakultuur on Rootsiski küllaltki haruldane. Suures osas on selle loonud firma asutaja Ingvar Kamprad, kes ikka veel seisab tüüri juures.

Ükskõik mis tasandi juhtidele ei jagata uhkeid ametiautosid ega kabinette, enamasti töötavad nad koos alluvatega ühes kontoris ning lennukis sõidavad turistiklassis. Eranditult kõigil 2000 juhil, kaasa arvatud kontserni tegevdirektor, on kohustus töötada aastas vähemalt viis tööpäeva mõnes kaubamajas mis tahes ametis.

"Juhid ei tohi sulguda elevandiluutorni. Nad peavad teadma klientide soove, et saaksime tarnida hea disainiga soodsa hinnaga tooteid," ütles IKEA tegevjuht Andres Dahlvig Dagens Industrile.

Range kulude kokkuhoid tähendab ühtlasi seda, et IKEA allhanked kolivad järjest odavama tööjõuga riikidesse. Ka Eesti mööblifirmad on kõik loobunud, sest ei suuda Hiina tootjatega võistelda.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:42
Otsi:

Ava täpsem otsing