Oranžis koalitsioonis tugevad pinged

Sirje Rank 28. märts 2006, 00:00

Eriti riskantne on Julia Timošenko, parlamendivalimistel teiseks tulnud partei liidri lubadus aasta alguses Venemaaga sõlmitud gaasilepped ümber vaadata, kommenteeris eile Ukraina presidenti ja valitsust nõustava UNDP Blue Ribboni mõttekoja analüütik Valeri Gladki.

Kui president Viktor Juštšenko partei Meie Ukraina toetab liberaalseid majandusreforme, riigi rolli vähendamist majanduses ning eraettevõtluse ergutamist, siis Julia Timošenko on rohkem majanduse administratiivse reguleerimise poolt. Ta kehtestas peaministriks olles riiklikult reguleeritud hinnad näiteks kütusele, suhkrule ja leivale.

Sisepinged viisid läinud aastal oranži koalitsiooni lõhenemisele ning Julia Timošenko vallandamisele peaministri kohalt. Uus koalitsioon ei pruugi samuti kaua püsida.

Teine kokkupõrkekoht on president Leonid Kutšma võimuloleku ajal odavalt omadele erastatud firmade taasriigistamine. Kui Juštšenko tahab piirduda vaid paari suurema firma taasriigistamisega, siis Timošenko on nõudnud Kutšma perioodi palju põhjalikumat ümbervaatamist.

Gladki arvates oleks Ukraina majandusele kasulik Saksamaa laadis suur koalitsioon ehk Juštšenko koostöö parlamendivalimistel enim hääli saanud Viktor Janukovitši Regioonide Parteiga. See pooldab sarnaselt Meie Ukraina parteiga taasriigistamiste lõpetamist ja majanduskeskkonna stabiliseerimist.

Erinev on, et Janukovitš näeb suuremat rolli riiklikel toetustel, erimajandustsoonidel ning maksuprivileegidel teatud tööstusharudele.

Regioonide Partei toetab ka tihedamat koostööd Venemaaga, kus praegu on Ukraina kaupadel paremad väljavaated kui Euroopa turul, ütles Gladki.

Gladki usub, et odavamat gaasi ei õnnestu Moskvast välja kaubelda ei Timošenkol ega ka Janukovitšil, kui Ukraina just ei nõustu loovutama kontrolli oma gaasi transpordi infrastruktuuri üle. Kui aga aasta alguses sõlmitud lepped tühistada, võib gaasi hind Ukraina jaoks Euroopa tasemele ehk ca 230 dollarile 1000 kuupmeetri eest kerkida juba sel aastal. Praegu on see ca 95 dollarit.

Ukraina majandusele on gaasi hinna tõus tähendanud ekspordifirmade konkurentsivõime kahanemist ning inflatsioonilise surve kasvu.

Optimistliku prognoosi järgi kasvab Ukraina majandus tänavu 1-2% (2004. a 12,3%).

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:52
Otsi:

Ava täpsem otsing