Uus karjäär pensionieas

Kertu Ruus 22. jaanuar 2007, 00:00

Ka Eestis on tööjõupuuduses ettevõtjad aru saanud, et eakamaid inimesi saab tööpostil edukalt ära kasutada.

32 aastat kommertspanganduses töötanud ameeriklane John Emens oli saanud 57aastaseks, kui tema pank iirlastele maha müüdi. Tänu sõbra nõule asus Emens tööle USA ekspordi-impordipanga (ehk sisuliselt Eesti KredExi) asepresidendina väikeettevõtluse alal ning kavatseb seal töötada vähemalt 6-7 aastat.

Ann Vande Vanter oli 30 aastat suurte finantskorporatsioonide palgal. Kuid 51aastaselt, kui ta oli saanud suure meediafirma asepresidendiks maksude alal, hakkas talle tunduma, et tahab teha midagi rohkemat. Nüüd on ta töötanud neli aastat USA maksuameti vanemanalüütikuna ja kinnitab, et see on kõige rahuldustpakkuvam töö, mida ta on teinud.

Ülemöödunud nädalal tutvustasid Partnership for Public Service ja Civic Venture Washingtonis uut projekti, mille eesmärk on anda erasektorist pensionile lahkuvatele spetsialistidele võimalus nn teiseks karjääriks.

John Palguta, Partnership for Public Service'i asepresident poliitika alal, rääkis Äripäevale, et ameeriklane võtab pensionile jäädes tavaliselt pool aastat vabaks, kuid tahaks siis midagi kasulikku teha. "Tal on tunne, et kodus istudes on elus miski puudu," ütles 60aastane Palguta, kes ka ise loobus võimalusest 55aastaselt pensionile minna.

"Inimesed arvavad, et pensionärid tahavad vaid valitsuselt toetusi saada, aga meie uuringud näitavad hoopis midagi muud," kinnitas Nancy LeaMond USA pensionäride liidust. LeaMondi sõnul pole pooled pensionäride liidu 38 miljonist liikmest tegelikult pensionil.

Peaminister Andrus Ansip on eakamate inimeste tagasitoomist tööjõuturule nimetanud üheks lahenduseks, kuidas leevendada Eesti teravat tööjõupuudust.

Näiteks Hansapank on pensioniealiste klientide abistamiseks tööle võtnud 23 eakat inimest üle Eesti. Kõige vanem neist on 78aastane. "Peame oluliseks rääkida eakate inimestega nende enda keeles, ning kes suudaks seda paremini kui samas eas ning sarnaste vajadustega teenindajad," põhjendas panga meediasuhete juht Kristiina Tamberg.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing