Valge villa Stina on mineviku tulevik

Tiina Kolk 02. aprill 2007, 00:00

Arhitekt Toomas Reinu kauaaegne kolleeg, kellega koos on nad nooruses mitu puuda soola ära söödud, kutsus teda oma tütre perele maja projekteerima. Situatsioon oli huvitav: ühe Nõmme kaunima vana hoone, uhkete jahiteemaliste bareljeefidega ehitise kõrvale pidi tulema uus, tellija ootustes funktsionalistlik eramu.

Piisavalt suurele krundile, kus lõuna poole jäi õu, uut maja kavandama asudes ei tekkinud arhitektil esialgu mitte ühtegi kandvat ideed. "Alati on hea, kui saan mingi sõnumi majja panna," rõhutab Rein, keda tookord inspireeris sajand tagasi ehitutud vanemate maja.

Arhitekt tahtis, et uus hoone oleks mingis mõttes perekonnasisese ja põlvkondliku järjepidevuse ehituskunstiline avaldus - mis sest, et sajand hiljem ja täiesti teisenenud olustikus.

Nüüd, kus eramu on valmis, võib märgata, et noorem hoone on vanema sugulasega samas mastaabis ja kompaktne, ainult kõrgem steriilne valge risttahukas, mille rõdusid ja terrasse katab tulevikus ronikasvude lopsakas lehestik nagu vana jahimajagi.

"Ma olen ju vana fungimees, kuid sellele õuele ma niisugust külma funki ei tahtnud tuua: loobusin tumeda raamiga lintakende vedamisest, nende asemele kavandasin pehme romantilise fungi," kommenteerib Toomas Rein.

Kaht maja ühendavaks sümboolseks elemendiks on läbi kahe korruse kõrguva suure aknaga elutoa maja eri tiibu ühendav sild, millelt avaneb vaade vanemate majale.

Selleks, et maja n-ö koos püsiks, on ta nii väljast kui ka seest valge, märgib arhitekt.

Ta lausa vaidles vana kolleegiga, kes oma vaimusilmas nägi tumedas raamistuses aknaid. Mehed juhtusid just projekteerimise ajal Soome sõitma ja sealsamas demonstreeris Rein laeva näitel, mis oli üleni valge ja täiesti stiilne, valge võlu.

"Valge on kõige toredam värv," lausub Toomas Rein ja lisab: "Arhitektuur koosneb mitmest komponendist: peale planeeringu ja fassaadi kuuluvad sinna tehniline projekt, sobivus loodusega, materjalide valik, esteetika ja ökonoomsus."

Voogava planeeringuga majja, mille soklikorrusel asuvad majandusruumid, saun ja garaaž, esimesel korrusel garderoob, elutuba, köök ja kabinet, teisel korrusel kolm magamistuba ja pesuruumid, kavandas sisekujunduse Toomas Reinu hea koostööpartneri sisearhitekti Helle Gansi tütar Riia Oja. Nii, et ka sellel tasandil seob villa Stina eri põlvkondi.

"Maja arhitektuurist lähtuvalt võtsin oma töö aluseks totaalse valge, mille puhul valgus ja vari hakkavad mängima ning huvitavaid struktuure looma, mis muudab ruumi palju tundlikumaks. Erinevas tonaalsuses valged peitsid ja õlid lisavad interjöörile mööbli ja arhitektuursete elementide kaudu huvitavaid varjundeid, kommenteerib sisearhitekt. Ja nõnda tekib valgesse interjööri tegelikult palju värve," räägib Oja.

Arhitekti hinnangul läheb see maja nagu hea veingi iga aastaga aina paremaks. Köögist ja elutoast avaneval terrassil või teise korruse rõdul on mõnus istuda, kui see upub metsviinapuudesse. Tulevikus ilmestavad hoone kõiki fassaade ronitaimedevaibad, mis annavad huvitava arhitektuuriga eramule veelgi omanäolisema mulje.

Olen suur keraamilise materjali austaja - seda eelkõige põhjusel, et olen väljaõppinud keraamik ning tean sedalaadi materjalide häid omadusi. Keraamiline materjal on kõige looduslähedasem ja inimsõbralikum valik. Ise olen tegelenud põhiliselt vanemate asjade korrastamisega, aga oma sõpradele-tuttavatele soovitan alati ehitada maja just keraamilise põhjaga - kas siis kergkruus või tellised.

Mina olen isiklikult alati eelistanud Fibo plokki, kuna esiteks on see hea ja kvaliteetne materjal ning teiseks ka just oma omaduste tõttu väga levinud, praegu kasutab seda tervelt 60% ehitajatest. Fibo plokk täidab kõik nõudmised, mis ehitusmaterjalile üldse esitada saab - see on hea soojustusvõimega ja külmakindel, ei kõdune ega mädane ning on tervisele kasulik, kuna ei sisalda kahjulikke ühendeid ega gaase. Samuti on seda materjali kerge töödelda.

Suvekodu on mul renoveeritud vanast hoonest ja valmistatud puitmaterjalist. Usun, et suvila või üldse maamaja puhul sobib puit väga hästi, elumaja puhul vast ise seda siiski ei kasutaks. Elumaja mul endal praegu küll ei ole, aga kui plaaniksin seda millalgi ehitama hakata, valmistaksin selle ilmselt kindlasti kas kivist või betoonist.

Fotod: Andres Haabu

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:29
Otsi:

Ava täpsem otsing