Laenud

ÄP 04. veebruar 2008, 00:00

2007. aasta teisel poolaastal on laenukasv oluliselt aeglustunud, samuti keskmiste laenusummade kasv, kasvanud on laenumaksed kuus.

Enamike kinnisvaralaenudega seotud 6 kuu Euribor tõusis aasta jooksul 4,9%, kuid hakkas aasta lõpus langema.

Samas oli märgata n-ö halbade laenude hüppelist suurenemist 2007 aasta IV kvartalis. Eluasemelaenude suhe SKPsse peaks jõudma käesoleval aastal 40%le.

Palju räägitakse sellest, et laenu on keerulisem saada, kui aasta-kaks tagasi. Mis on peamine põhjus, miks laenuandmisest keeldutakse?

Arvi Lipp, Sampo Panga eraisikute krediidiriski juht
Laenu ei ole keerulisem saada võrreldes ajaga paar aastat tagasi. Pigem vastupidi, pankade laenuandmist on püütud kliendile võimalikult lihtsaks ja mugavaks teha. Raskendatud laenusaamise tunne võib tekkida sellest, et inimeste ostujõud on kerkinud kinnisvarahindadega võrreldes lihtsalt nõrgemaks muutunud. Praeguseks on kinnisvarahinnad langenud ja teatud sektorites on tunda ka esimesi stabiliseerumise märke.

Triin Messimas, SEB Eesti Ühispanga eralaenude arendusjuht
Üldised muutused kinnisvaraturul ja majanduskeskkonnas mõjutavad paratamatult ka laenusaamise võimalusi ja tingimusi.

Kuna kinnisvarahinnad pigem langevad kui tõusevad, on eriti mägede korterite vastu laenatav maksimumsumma väiksem kui aasta-kaks tagasi. Teiselt poolt on tõusnud laenutaotlejate igapäevased elamiskulud (kallinenud toit, kommunaalmaksed, transport), mille tõttu ei ole üldjuhul enam võimalik sissetulekust laenude teenindamiseks nii palju kulutada, kui seda sai teha veel 1-2 aastat tagasi. Ka laenuintresside tõus võrreldes paari aasta taguse ajaga on vähendanud sama sissetulekutaseme juures maksimaalset võimalikku laenusummat. Pankade standardlaenutingimused ei olegi oluliselt muutunud, kuid iga projekti analüüsitakse tähelepanelikult ja tingimused erinevatele laenutaotlejatele võivad projektide erinevast riskitasemest olla küllaltki erinevad.

Marit Mardi, Nordea Panga eralaenude müügijuht
Laenuandmisest keeldumise põhjuseid on erinevaid. Kliendihaldurid vaatavad kõik laenutaotlused eraldi läbi ning langetavad otsuse juhtumipõhiselt.

Levinumad põhjused laenuandmisest keeldumiseks on ebapiisavad sissetulekud ning panga jaoks mitteaktsepteeritav tagatis.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing