Pühapäev 19. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Valuutadel üksmeelsus läinud

Silvia Viidik 14. jaanuar 2009, 00:00

Nagu enamik väärtpabereid, on ka valuutad viimasel ajal tavalisest kiiremini kiikuma löödud ning kursid, mis vaid aastake tagasi natuke ebareaalsed näisid, on nüüd tõeks saanud.

Et euro on ülehinnatud, räägiti juba kaua enne, kui septembrini kestnud vallatu lend dollari vastu oma korrektuurid tegi ning surus euro novembris 2,5 aasta madalaimale tasemele.

Euroopa keskpank ei aita eurot loomulikult kuidagi ning on järjekindlalt intresse langetanud, mis raha täiendava surve alla paneb. Novembrikuise madalseisuni dollari vastu paistab muidugi veel veidi ruumi olevat.

Siiski on hakatud rääkima dollariajastu vaiksest hääbumisest, kus enimkasutatud reservvaluuta muutub lihtsalt üheks rahaks teiste seas. Kui see peaks juhtuma, ei tasuks liiga palju investeeringuid just selles vääringus jooksma panna, sest allasõidumägi kujuneb siis ilmselt kaunis libedaks.

Euro väärtus on alanenud ka jeeni vastu, sest viimane on vihaste sarvedega härjaks kasvanud. Credit Agricole valuutaosakonna asejuhataja Daragh Maher soovitas teenimise eesmärgil mängida euro langusele. "Enne keskpanga teadaannet tasuks eurot lühikeseks müüa, sest intressikärbe on väga tõenäoline," sõnas Maher ning lisas, et tema müüks eurot lühikeseks eelkõige jeeni vastu.

Kõige kõrgemad käigud on Jaapani raha sisse löönud Suurbritannia naelsterlingi vastu, mis reisiplaanidega jaapanlasi päris kindlasti kiiresti kohvreid pakkima paneb. Juulikuust on jeen naela vastu tõusnud üle 60 protsendi. See aga tähendab, et jaapanlased peavad varsti ise enda toodetud kaupadele nõudlust tekitama, sest muu maailm neid lihtsalt enam osta ei jaksa. Eksport on juba esimesed põntsud saanud. Ehk siis ühel hetkel peaks Jaapani keskpank oma sõna sekka ütlema.

Valuuta, mille vaikset devalveerumist pealt vaatame, on meie idanaabri oma. Euro vastu on rubla vajunud suve keskpaigast 11 protsenti. See pole siiski veel väga suur muutus, sest sama perioodiga on rubla langus dollari vastu olnud kaunis ühtlase trendiga pea 26 protsenti.

Mingil põhjusel ei taha Venemaa rubla ühekorraga vajalikul määral devalveerida, vaid kipub koera saba jupiti hakkima. Pühapäeval vähendati rubla väärtust juba 13. korda kahe kuu jooksul. Keskpanga põhjendusest oma tegutsemisele võib välja lugeda, et ühekordne suurema valu tekitamine toob kaasa suurema paanikahoo rahva seas, praeguse tegevusega püütakse seda vältida. Aga ühel hetkel jõuab valu kohale ju niikuinii.

Neil, kes peavad kaubavahetust Rootsiga või kasutavad mugavat lähedust selle riigi tihedal külastamisel, võivad muidugi praegu valuutakursse igati nautida. Juuli algusest on Rootsi kroon nõrgenenud euro vastu 12 protsenti.

Õnn ei pruugi siiski igavene olla, sest Goldman Sachsi hinnangul on Rootsi kroon euro vastu 25 protsenti alahinnatud. Bloombergi jälgitava ostujõu pariteetsuse järgi, millega hinnatakse valuutade ala- ja ülehinnatust teatud kaupade hindade kaudu, on Rootsi kroon pea 21 protsenti alahinnatud, mis ei ole oluliselt tagasihoidlikum tulemus.

Skandinaavia raha häid väljavaateid näeb ka Deutsche Banki valuutastrateeg Henrik Gullberg, kuid peab siiski eelduseks aktsiaturgude stabiliseerumist. Seega mõneks ajaks jätkub ilmselt veel liikumisi, mis fundamentaalväärtustele tugevalt ei toetu.

Loomulikult aitab odav valuuta kaasa turismile, sest aina enam on kasulik valida reisi sihtkoht just selle järgi.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:53
Otsi:

Ava täpsem otsing