Millist villa valida?

Siim Sultson 31. märts 2009, 00:00

"Tavakasutajale on olulisim, et kõrgetel temperatuuridel kasutamiseks ei sobi klaasvill mitte kunagi," eritleb rõhutatult klaasvilla ja kivivilla Eesti Soojustuskeskuse konsultant Peep Pihelo. Samas ei ole tema hoiatusel ka enamik kivivillasid tulekindlad.

Kui tavaliste ehituslike kivivillade ja klaasvillade suurim kasutustemperatuur on 250-350 kraadi, siis tehniliste villade hulka kuuluval kivivillast tulekaitsevill talub temperatuuri kuni 750 kraadi. Lisaks kasutatakse suitsukorstnate isoleerimiseks ka eriti tulekindlat kivivillast terasvõrguga tulekaitsematti, mis kannatab temperatuure kuni 1000 kraadi.

Ehituslike villade piirtemperatuuril hakkab klaasvill Pihelo seletusel tasapisi sulama, kivivilla kiude liitev sideaine auruma. Kui temperatuuril 500 kraadi klaasvill juba sulab, siis kivivill pudeneb lõplikult koost 1000 kraadi juures.

Üldiselt aga kuuluvad tema tõdemusel nii kivivill kui ka klaasvill kui tulekindlaimad soojustusmaterjalid Euroopa Liidu standardi A1 klassi. Mõlemad ei suitse mürgiselt, ei põle lahtise leegiga ega eralda põlevaid osasid. Ülisuurel kuumusel pudeneb kivivill koost laiali, klaasvill lihtsalt sulab.

Klaasvill on kivivillast veidi soojapidavam. 14,5 sentimeetri paksune klaasvill hoiab sooja sama hästi kui 15sentimeetrine kivivill.

Kui kivivilla voorus on raskem märguvus, siis klaasvilla kuivab kiiremini. Pihelo seletusel on tegelikult mõlemad raskesti märguvad. Omavahel võrrelduna niiskub klaasvill rutem, kuid ka kuivab rutem.

Kivivilla miinusena toob ta esile selle rabeduse ja õrnuse, mistõttu seda ei saa nagu klaasvillagi pakendisse kokku suruda ega ehitusplatsil loopida. Kokkusurumistaluvuse tõttu on klaasvilla käitlemine odavam. Võrreldes kivivillaga, saab klaasvilla kokku suruda kuni üheksa korda. "Villa ostes ära vaata pakendi hinda, vaid selles olevat villa kogust," lisab Pihelo.

Erinevalt klaasvillast kivivill käitlemisel ei torgi, külla aga peab naha kiheluse vältimiseks kivivillagagi töötamisel kasutama kindaid.

Klaasvill on aga keskkonnasõbralikum: erinevalt töömahukast kivivilla toorme basaltkivi töömahukast kaevandamisest moodustab klaasvilla toormest 80 protsenti kasutatud klaas.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:55
Otsi:

Ava täpsem otsing