Maksuvabast kaubast olulisem mugav piiriületus

Kadrin Karner 16. aprill 2009, 00:00

Tööturu elavdamise ühe ideena tegi majandusministeerium ettepaneku alandada tax-free piirmäära, mis võiks tuua Eestisse vähemalt 45 000 uut Venemaa turisti ja ligi 120 miljonit lisakrooni.

"Vene turistide puhul on ostud Eestist kindlasti olulised ja tax-free piirmäära alandamine annab kindlasti teatava efekti, kuid mitte 45 000 turisti aastas," kommenteeris Bachmann.

Spaahotelli juht peab olulisemaks teemaks transporti. Ta soovitab juba toimivate liinide parandamist, näiteks vajadusel rongile vaguneid juurde panna, tihendada lende Moskvast või uute lennu- ja rongiliinide loomist Peterburi ja Tallinna vahel.

Eriti oluliseks peab Bachmann piiriületuse lihtsustamist. "Eelmisel nädalal olid külalised Peterburist väga õnnelikud, kui said nelja tunniga üle piiri, sest tavaliselt läheb kauem. See ei ole normaalne 2009. aastal!" nentis Bachmann. Tema sõnul on pool tundi või tund maksimumaeg, mida inimesed on valmis piiriületamiseks kulutama. "Kui see aeg on pikem, tulevad siiapoole ikka need, kellel väga vaja, mitte need, kes siia tegelikult tulla tahaksid."

Selle aasta kolme kuuga on Meresuud külastanud üle 6000 inimese, kellest 13% oli pärit Venemaalt. Spaahotelli juhi sõnul on just Venemaalt saabunud need, kes veedavad Meresuus aega 3-4 päeva, samal ajal kui tavaklient peatub umbes 1,5-2 päeva.

"Kuna Vene turist on üldiselt ostualdis, siis kindlasti on piirmäära alandamine ahvatlev," ütles Estravel ASi asepresident Balti tootesuuna Malle Pottsepp. Ta selgitas, et kuna hinnad Eesti poodides on näiteks Moskvaga võrreldes märksa soodsamad ja lisades tax-free tagastuse, oleks hinnavahe veel atraktiivsem.

Mingil määral soodustaks meede ka tööhõivet kaubanduses ja teeninduses, leidis Pottsepp.

Tax-free piirmäära alandamine on ainult üks ettepanek majandusministeeriumi koostatud paketist, mis peaks aitama suurendada tööhõivet. Tax-free piirmäära alandamisel prognoositav väliskülastajate arvu suurenemine mõjuks positiivselt tööhõivele välisturistide teenindamisega seotud ettevõtetes, säilitades või luues töökohti jaekaubandus-, teenindus-, majutus- ja toitlustusettevõtetes.

Samuti võimaldab piirmäära alandamine pakkuda käibemaksutagastusega müüki väiksematel kauplustel, kus reeglina ostetud kaupade kogusumma ei ületa 2000 krooni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:02
Otsi:

Ava täpsem otsing