SEB päästis oma nahka?

Piret Reiljan 14. detsember 2009, 08:20

SEB otsus maksta Toomas Rüütmanni TR Majade võlakirjainvestoritele hüvitist võib olla põhjustatud sellest, et SEB päästis Rüütmannile kuulunud Kommest Autost oma laenude katteks kümneid miljoneid kroone, mistõttu venitas TR Majade probleemidest teatamisega investoritele.

Reedel teatas SEB, et kompenseerib TR Majade võlakirjade tõttu kahju kannatanud investoritele kokku 177 miljonit krooni. Põhjuseks tõi pank oma teates asjaolu, et võlakirjainvestoritele ei teatatud TR Majade tagatise probleemist piisavalt operatiivselt. Äripäevale on mitu anonüümsust palunud allikat aga kinnitanud, et SEB päästis võlakirjainvestorite arvel panga laenusid ning seetõttu venitas ka info andmisega.

Pärast seda, kui võlakirjade tagatis Rakvere Põhjakeskuse näol oli SEB kui tagatisagendi seljataga ettevõttest välja viidud, oli Rüütmanni ainus oluline vara Kommest Auto - pank päästis ettevõttest pea kogu oma laenu, võlakirjainvestorid jäid esialgu pika ninaga.

"Olen teinud vigu, kuid vigu on teinud ka pank. Mina olen oma vigade eest maksnud kõrget hinda ja materiaalses mõttes kaotanud pea kõik - olen kolinud Tallinnast Lõuna-Eestisse õunu kasvatama ega naase enam kunagi autoärisse, millele olen oma elust pühendanud viimased kakskümmend aastat. Tänaseks on SEB huvide konflikti tunnistanud, kuid oma kliendi Kommest Auto hävitamist pole nad veel siiani omaks võtnud," sõnas Rüütmann reedel.

SEB hakkas Rüütmannilt kiiresti raha nõudma
Kommest Auto hävinguni viinud saaga sai alguse 2007. aasta kevadel, mil Rüütmann soovis ettevõtte SOK-lt tagasi osta. Laenu talle ettevõtte tagasiostmiseks SEBst ei antud, kuigi ta seda enda sõnul korduvalt taotles. Väidetavalt suunas Rüütmanni võlakirju emiteerima toonane SEB juht Mart Altvee. TR Majade võlakirjad registreeriti Väärtpaberite Keskregistris 2007. aasta juuni alguses, Altvee teatas oma otsusest SEBst lahkuda paar nädalat hiljem.

Edasi toimusid sündmused kiiresti. SEB poolt oli Kommest Autol pidev pangagarantii 150 miljoni krooni ulatuses tootjale ja lisaks kopsakas arvelduslimiit. Emissioonijärgselt oli kokkulepe, et Rüütmanni poolt Kommest Auto ostmisel ettevõtte arvelduskrediite pikendatakse, tegelikult aga vähendati ja

Rüütmannilt hakati osa raha kohe tagasi nõudma.

Kommesti vara kiirmüük tõi SEB-le laenud tagasi
Alates 2008. aasta märtsist tegeles SEB pool aastat oma pangalaenude tagasitoomisega, vältides samas võlakirjaemissiooni tagasikutsumist ja emitendi pankrotti ajamist.

Aprilliks 2008 oli TR Majad maksejõuetu ja alustati toiminguid võlausaldajatega. Panga esindajad tegelesid oma laenu väljaviimisega Kommest Autost, millega töötav ettevõte viidi pankrotiseisu ehk võlakirjaomanike vara väärtus läks nulli.

Lisaks panga poolt oma laenu väljatõstmisele Kommest Autost müüdi kinnistud, mille tulemusel jäi üles kümnetesse miljonitesse ulatuv käibemaksuvõlg.

"SEB alustas Kommest Auto kinnisvara kiirmüüki ning saigi selle tulemusena 90% enda antud laenudest tagasi. Kuna tehingud olid aga mitterahalised, tekkis Kommest Autol maksuameti ees hiiglaslik käibemaksuvõlg," rääkis Rüütmann.

Äripäev saatis SEB-le kommenteerimiseks pea kogu käesoleva artikli, mille kuu jooksul panime kokku erinevate allikate ütluste põhjal. SEB juht Ahti Asmann kinnitas, et valdav osa fakte artiklis on moonutatud, kuid konfidentsiaalsuskohustuse tõttu ei saa ta midagi ka ümber lükata.

Kommentaar
Ahti Asmann, SEB juhatuse esimees

Tulenevalt konfidentsiaalsuskohustusest ei ole SEB Pangal võimalik avaldada infot, mida klient ei ole ise teatavaks teinud ning see teeb TR Majade võlakirjadega seonduva probleemi kirjeldamise äärmiselt keeruliseks.

Võime vaid kinnitada, et esitatud sündmustekirjeldused on meelevaldselt valitud ja valdav enamus faktidest on valed või moonutatud. Näiteks ei ole Kristoffer Lindbergi alluvuses kunagi olnud SEB kõrgendatud äririski divisjoni.

Antud valdkond on allunud otse juhatuse esimehele. Kristoffer Lindberg juhitud ettevõtete panganduse valdkond tegeles küll muu hulgas ka võlakirjade emiteerimisega, kuid laenuotsused on laenukomiteede pädevuses, mida juhib omakorda krediidivaldkond.

SEB on võlakirjaemissiooni korraldajana olnud vahemees emitendi ja investorite vahel. SEB roll on olnud info vahendamine ning tagatiste hoidmine. Pank on tuvastanud, et info vahendamise kohustuses oleme teinud vea, kuna viivitasime info edastamisega investoritele ning seetõttu korvame investoritele kogu võimaliku kahju. Seda tehes asume ise võlausaldajaks käimasolevas pankrotiprotsessis. Emitendi jaoks ei muutu midagi - võlakirjad on endiselt lunastamata.

Kuidas Rüütmanni ärid SEB kitsikusse viisid
*SEB korraldas 2007. aastal auto- ja kinnisvaraärimehele Toomas Rüütmannile kuulunud TR Majade võlakirjaemissiooni.
*Võlakirju paisati müüki 150 mln krooni eest, kolme Eesti juhtiva panga II samba pensionifondid investeerisid neisse 45 mln krooni.
*Rüütmann ostis emissioonilt hangitud rahaga Kommest Auto tagasi, kuid sattus majanduse jahtumise ning suurejooneliste äriplaanide tõttu makseraskustesse.
*Kevadel 2008 kritiseerisid nii Hansa kui ka Sampo fondijuhid SEB-d, kuna kaheldi SEB käitumise õiguspärasuses - SEB lasi tagatisagendina Rüütmannil müüa võlakirjade tagatise, olles ise samal ajal ka TR Majade suur võlausaldaja.
*2008 sügisel algatas Viru maakohus SEB Panga nõudel võlakirjad lunastamata jätnud TR Majade pankrotimenetluse.
*2008 oktoobris kuulutas Harju maakohus SEB nõudel välja Toomas Rüütmanni eraisiku pankroti. Mehe kohustused ulatusid 240 mln kroonini, kuid vara oli tal vaid 36 mln krooni kandis ning seegi polnud likviidne. Ringkonnakohus aga tühistas tänavu kevadel maakohtu otsuse.
*Reedel teatas SEB, et kompenseerib TR Majade võlausaldajatele 177 mln krooni.

Kas SEB juhatust tuulutati TR Majade tõttu?
*Finantsinspektsioon teatas reedel, et seoses 2009. aasta alguses alustatud nende menetlusega võimaliku huvide konflikti tuvastamiseks SEBs tegi pank muudatusi juhatuses.
*Sel aastal on lahkunud SEB juhatusest üks inimene - Kristoffer Lindberg tänavu kevade.
*Ka juhatuse esimees Ahti Asmann on teatanud oma lahkumisest.
*SEB ise ei olnud nõus ütlema, keda juhatuse liikmetest pidas silmas inspektsioon oma reedeses teates. Kas ühe või mõlema juhatuse liikme lahkumise taga on TR Majade skandaal, pank ei kommenteerinud.
*Kristoffer Lindberg juhtis ettevõtete panganduse valdkonda. Väidetavalt tekkis tal Rüütmanni asjus huvide konflikt, kuna Lindberg vastutas oma töös nii laenude kui ka võlakirjade eest. "Ühelt poolt üritati mulle müüa emissiooni toodet ning teiselt poolt lahendati sellega võlgu. Maksin suuri summasid SEB investeerimisnõustajatele, kelle nõu kokkuvõttes seisnes selles, kuidas oma rahast ilma jääda. Ma oleks pidanud mõistma juba siis, et SEB-l on huvide konflikt - krediidiosakonna, nõustaja ja emissiooni korraldaja üheaegne roll," nentis Rüütmann.
*"Kristoffer Lindbergi juhitud ettevõtete panganduse valdkond tegeles küll muu hulgas ka võlakirjade emiteerimisega, kuid laenuotsused on laenukomiteede pädevuses, mida juhib omakorda krediidivaldkond," teatas SEB juhatuse esimees Ahti Asmann, kuid jättis seejuures vastamata, miks Lindberg ikkagi panga juhatusest lahkus. Asmann jättis vastamata ka küsimusele, kas tema enda lahkumine on seotud TR Majade juhtumiga.

Pangad pidanud maksma ka varem
*Swedbank maksis tänavu oktoobris usalduse taastamiseks kinni Private Debt *Fondi osaku III kvartali hinnalanguse 143 mln krooni.
*2008 sügisel kompenseeris SEB avalikkuse survel Likviidsusfondi osakute väärtuse allahindluse 200 miljoni krooni võrra.

kes on kes
Toomas Rüütmann
sündinud 1960 Tallinnas
abielus, kaks tütart
1991 asutas Kommest Auto, müüs selle 1999 SOK-le, 2007 ostis tagasi. Alates 2007 juhatuse esimees, 2008 nõukogu esimees
2001 asutas TR Majad
Veel 2007 Äripäeva rikaste TOPis 112,4 mln kr 321. kohal, 2008 edetabelist kadunud.

 

 

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. December 2009, 11:02
Otsi:

Ava täpsem otsing