Ansip pani käe käiku

Katariina Krjutškova 07. märts 2011, 04:02

Reformierakonna valimispeol Swissotelis tõi Keskerakonna esimehe Edgar Savisaare nimetamine kurja karja, sest erakonna juht Andrus Ansip tõukas ajakirjaniku käega eemale, kui küsimused puudutasid Savisaare isiklikku valimisedu.

ETV stuudiost äsja naasnud Ansipi peatas juba uksel ajakirjanike hord. Just oli jõudnud teda intervjueerida ingliskeelne väljaanne, kui Äripäev esitas küsimuse: „Kas see, et Savisaar sai teist tunduvalt rohkem hääli, võis olla ka olla hinnang teie valitsemisperioodile?“

Ansip tõrkus esmalt vastamast, kuid ütles siiski. „Hinnang väljendus eelkõige enam kui 162 000 hääles, mida on märksa rohkem kui 2007. aasta valimistel. Hinnang Keskerakonnale on antud ka märksa väiksema toetuse läbi ja kahanenud kohtade läbi riigikogus.“

„Kas pole siiski natuke valus alla jääda Savisaare rekordilistele häältele?“

Ansip peab sellisele küsimusele vastamist aja raiskamiseks. „Erakonna esimees peab seisma selle eest, et erakond saaks võimalikult palju hääli valimistel. Kui erakonna esimees hakkab mõtlema vaid isiklikele häältele, oleks viimane aeg see esimees välja vahetada. Mul on väga hea meel, et Harju- ja Raplamaalt said hääli väga paljud erakonna liikmed. Mul on hea meel  Kaja Kallase ja Jüri Jaansoni üle. See on see, mille üle iga normaalne erakonna esimees peaks rõõmustama. See oli juba rumal küsimus, ma enam ei taha.“

 „Aga mul on veel küsimusi.“

„Ei-ei-ei-ei-ei…“ lausub Ansip. Ta lükkab ajakirjaniku käega eemale, mispeale kaotab viimane tasakaalu. Prožektorite valgus sähvib Ansipi silmadesse, mis harva pilguvad, ja ta astub sirgel seljal läbi pika peoruumi.

Raske öelda, mis valimiste õhtul pinge oli nii üles kruttinud. Võib-olla oli Ansip jõudnud enne tüdineda küsimustest, mis võrdlesid tema ja Savisaare isiklikke hääli. Teisalt oli õhtu täis ootamatusi ja katkestusi. „Täna on nii palju segadust olnud,“ nentis Ansip selles samas ETV-le antud intervjuus, mille andis vahetult enne Reformierakonna peole naasmist.

Teadmatuses hoidis poliitikuid tund aega kestnud tehniline rike, mistõttu uute häälte jõudmine stuudiosse katkes tunniks ajaks. „Eks see on kõikide poliitikute jaoks pinget kruviv,“ räägib reformierakondlane Taavi Rõivas, kes kogus 6691 häält.

Seevastu näitas ülimat rahulolu välja esimest korda valimistel osalenud ja riigikokku pääsenud Kaja Kallas. Ta räägib, et teadis ise ligi 140 inimest, kes tema poolt hääletasid. Kuid nii suurt (7157 häält – toim) valimisedu ei julgenud ta oodata, sest polnud alguses kindel, kas üldse riigikokku saab. Siiski ütleb Kallas, et nii vähese kogemuse tõttu ta esialgu ministriks saada ei ihka, vaid soovib esialgu näiteks riigikogu õiguskomisjonis töötada. Kallas ütleb, et kavatseb üle pika aja ennast homseks lõpuks välja puhata ja seejärel näeb ta päevakava ette intervjuude andmist.

Vanade olijate seas oli Reformierakonna peol on ka hulga noori liikmeid, kes teleekraani nähes kõige hoogsamalt sõna võtsid. Näiteks kuuldus kommentaare riigikogu rahvaliitlasest liikme Mai Treiali ja Keskerakonna liikme Deniss Boroditši pihta: „Mai Treial – Oh my god („püha taevas“ või „jumal hoidku“ - toim)“ ja „Boroditš on jumala purjus ju“.

Kella poole ühe paiku öösel tõttab Ansipit õnnitlema IRLi esimees Mart Laar, kes korrutas nõrkemiseni, et igasugustest võimalikest kaolitsioonidest ja tingimustest on vara veel rääkida. Siiski ütles ta, et praegu kerkib päevakorda pigem küsimus, mis tempos ja kuidas hakatakse makse alandama. „Kindlasti ei hakka me täna lepingutingimusi läbi rääkima,“ sõnas Laar.

Ligi pool tundi hiljem saabusid kohale sotsiaaldemokraatide esindajad Eiki Nestor ja Sven Mikser, kes samuti tulid valimiste võitjat õnnitlema. "Edaspidine sõltub võitjatest, kuidas nad kutsuvad ja millal nad kutsuvad, aga meie oleme siin tõesti viisakusvisiidil,“ ütles Nestor. „Enne läbirääkimisi ei loobu me millestki,“ sõnavad Mikser ja Nestor justkui ühest suust ja sammuvad mõlemad lootusrikkal sammul võitjaerakonda õnnitlema.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. March 2011, 09:29
Otsi:

Ava täpsem otsing